28 maja 2024

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie – czyli krótki poradnik o kosztach, oszczędnościach i stylu

4 min read
Oświetlenie do salonu

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu. To miejsce zarówno rozrywki, jak i odpoczynku, gdzie pasjami oglądamy ulubione seriale lub zaczytujemy się we wciągających powieściach czy biografiach. Czasem służy nam jako dodatkowa sypialnia, miejsce w którym drzemiemy po pracy czy przyjmujemy zapowiedzianych bądź niezapowiedzianych gości. Stąd musi być urządzona praktycznie i elegancko zarazem, a w to podejście powinno wpisywać się również oświetlenie. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się jak je zaprojektować. Powiemy też więcej o kosztach i oszczędnościach.

O czym należy pamiętać projektując oświetlenie do salonu?

Przede wszystkim wszystko zależy od wielkości salonu, jednak zwykle można w nim wyznaczyć kilka stref. Strefa wypoczynkowa i strefa do przyjmowania gości powinny być wyróżnione odpowiednim oświetleniem. Jeśli w salonie znajduje się biblioteczka to i ona powinna być odpowiednio wyeksponowana poprzez dobór lamp. Mamy do wyboru lampy wiszące, stojące, biurkowe, a także ścienne, takie jak kinkiety. Poprzez dobór oświetlenia możemy optycznie obniżyć wnętrze albo je poszerzyć. Prostym trikiem jest skierowanie źródła światła w odpowiednim kierunku. Oświetlenie do salonu powinno ze sobą współgrać, to znaczy, że warto wybrać lampy utrzymane w konkretnej stylistyce, np. glamour, skandynawskiej czy industrialnej.

Jak doświetlić strefę wypoczynkową?

Niewątpliwie strefa wypoczynkowa w salonie jest praktyczna i reprezentacyjna zarazem, dlatego trzeba wybrać do niej odpowiednie oświetlenie. Ponieważ wypoczynki, takie jak fotele i sofa bądź narożnik i pufy zajmują już sporo miejsca, to najlepiej sprawdzi się oczywiście oświetlenie sufitowe. W wysokich salonach można postawić na sufity podwieszane i wybrać do nich plafony lub oczka led. Takie oprawy i źródła światła oferuje hurtownia elektryczna amper.pl. Niewątpliwie ze względu na oszczędne wydatkowanie energii warto zaopatrzyć się w najbardziej energooszczędne ledy. Ich koszt jest oczywiście wyższy niż w przypadku innych źródeł światła, jednak korzystając z oświetlenia kilka godzin w ciągu dnia niewątpliwie zauważy się różnicę w rachunku za prąd. Sklep elektryczny oferuje różne kształty żarówek idealnie dopasowanych rodzajem gwintu i stylistyką do wybranych opraw. Strefa wypoczynkowa może być również oświetlona przy pomocy lampy wiszącej. Jej rodzaj zależny jest od tego w jakim stylu urządzony jest salon.

Jak dobrać lampę sufitową do aranżacji salonu?

Lampa wisząca powinna znaleźć się w centralnej części salonu. Musi być też reprezentacyjnym elementem podkreślającym aranżację wnętrza. Zatem jeśli salon urządzony jest w stylistyce glamour to doskonale pasować będzie żyrandol z kryształkami. Gdy stawia się na minimalizm to odpowiednia będzie lampa z nowoczesną, geometryczną, a nawet futurystyczną oprawą. Do salonu w stylu industrialnym będzie odpowiednia lampa z długimi metalowymi kloszami, do której można dobrać stylizowane na stare żarówki led, gdzie diody imitują tradycyjny żarnik. Taka lampa prezentuje się zarazem surowo i efektownie. Do skandynawskiej aranżacji wnętrza może pasować lampa z drewnianymi oprawami, do której można dopasować żarówki z mlecznym odcieniem szkła i ciepłą barwą światła. Jeśli już przy barwie jesteśmy, to warto podkreślić, że oświetlenie sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, zatem mieć ciepłą, ewentualnie neutralną barwę. Zimna męczy nasze oczy i nie sprzyja odpoczynkowi, zatem do salonu absolutnie się nie sprawdzi.

Gdzie sprawdzą się kinkiety i jak dopasować je do reszty oświetlenia?

Czasami salon jest dość wąski, ale nie należy się tym przesadnie przejmować mając meble modułowe, które można ustawić w sposób zapewniający najwyższy poziom ergonomii. Dodatkowo pomieszczenie można optycznie poszerzyć nie tylko stosując przeszklenia czy jasne, foliowane fronty meblowe, ale również odpowiednie oświetlenie. Kinkiety skierowane na przeciwległą ścianę mogą sprawić, że wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne.

Zaprojektowanie oświetlenia w salonie wymaga znajomości jego planu. Trzeba wiedzieć, gdzie co się ma znaleźć, a dodatkowo dopasować meble i oświetlenie pod względem stylistyki. Salon nie może być przeładowany i powinien dawać wrażenie przestronnego i sprzyjającego relaksowi.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.