28 maja 2024

Bramy garażowe – na jaką bramę się zdecydować?

3 min read
bramy garazowe

Jednym z istotnych elementów prywatnych posesji jest garaż. Do tej pory na ogół był traktowany jedynie jako dodatkowa przestrzeń użytkowa. Obecnie jednak przykłada się bardzo dużą wagę do jego aranżacji, która wpływa na komfort użytkowania tej części budynku, a także ostateczny wygląd zewnętrzny domu. Szczególne znaczenie mają funkcjonalne i estetycznie prezentujące się bramy garażowe . Zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie są rodzaje bram garażowych?

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych. Zróżnicowane są pod względem mechanizmu i sposobu otwierania czy też zastosowania. Do najpopularniejszych propozycji zaliczyć można:

  • segmentowe – to połączenie tradycyjnego wyglądu z innowacyjnymi technologiami. Konstrukcja obejmuje od 4 do 5 paneli odchylanych do wnętrza podczas pionowego podnoszenia drzwi. Jej prostota sprawia, że takie rozwiązanie pozwala uzyskać pełną szerokość i wysokość wjazdu, co ma znaczenie przy większych pojazdach;

  • rolowane – obecnie uchodzą za jeden z najczęściej wybieranych systemów. Zbudowano je z wykorzystaniem skrzydła rolowanego wykonanego z lameli, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Podczas otwierania zostaje zawinięty na wał w zamontowanej kasecie wewnątrz budynku;

  • uchylne – stanowią świetną alternatywę dla bramy rolowanej. Szczególnie chętnie wybierają je osoby pragnące maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu. To jednoczęściowy element oparty na zawiasach sprężynowych. W tym przypadku mechanizm można otwierać tylko do góry przy pomocy jednego, sprawnego ruchu;

  • rozwierne (dwuskrzydłowe) – klasyczny wariant dla osób poszukujących prostych, budżetowych rozwiązań. Działa podobnie do drzwi dwuskrzydłowych, przy czym jest otwierany ręcznie.

Wybór bramy garażowej – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając garażowe bramy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają duże znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu posesji. W pierwszej kolejności należy uwzględnić wymiary tej części budynku. W przypadku posiadania dwóch pojazdów najlepiej wybudować garaż dwustanowiskowy. Poza szerokością liczy się też wysokość, szczególnie kiedy miejsce przeznaczone jest na samochód terenowy lub kampera. Doskonałym rozwiązaniem zdecydowanie są nowoczesne systemy automatycznego otwierania, umożliwiające podnoszenie przy pomocy pilota. Poza tym najlepiej postawić na solidne i eleganckie materiały, dzięki czemu na długo zachowają funkcjonalność oraz estetyczny wygląd uzupełniający dom.

Koszty związane z instalacją bramy garażowej

Cena za montaż bramy zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z pewnością zaliczyć można jej rodzaj, rozmiar drzwi, a także materiał wykonania. Obecnie dostępny jest szeroki wybór materiałów – od tańszej stali aż po eleganckie drewno. Najtańsza opcja to brama garażowa uchylna, której koszt rozpoczyna się już od 700 do 900 złotych, a także odrobinę droższa rozwierna w cenie od około 1000-1200 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za warianty segmentowe. Dobrej jakości produkty kosztują zwykle w okolicach 3000 złotych. W niektórych przypadkach wpływ na wysokość ceny ma też ulokowanie garażu, a także ewentualne zabezpieczenia czy termoizolacja.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.