pt. Sie 23rd, 2019

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję?

2 min read

 

Kredyt hipoteczny to, szczególnie w przypadku wielu młodych rodzin, często jedyna okazja do nabycia własnego mieszkania. Decyzja ta ma swoje konsekwencje przez wiele kolejnych lat i – jak mawiają złośliwi – cementuje niejedno małżeństwo silniej aniżeli przysięga składana przed ołtarzem. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym, zanim zdecydujemy się na wzięcie na siebie tego poważnego zobowiązania?

Punkt pierwszy: wysokość raty kredytu

Wiele osób, zaciągając na wiele lat kredyt hipoteczny, nieco zbyt optymistycznie patrzy na swoje dochody. Niektórzy, w pogoni za większym mieszkaniem wziętym na kredyt nie uwzględniają codziennych kosztów życia, konieczności utrzymania domu, samochodu i dzieci. Tym samym przeszacowują swoje zdolności do spłaty kredytu. Uniwersalna zasada jest taka, że rata kredytu mieszkaniowego nie powinna być wyższa niż 50% dochodów rodziny. Wówczas jest duża szansa, że comiesięczna spłata zobowiązania nie zrujnuje doszczętnie finansów rodziny.

Punkt drugi: ryzyko zmiennej stopy procentowej

Każdy kredyt hipoteczny bielsko wiąże się z ryzykiem zmiennej stopy procentowej. W końcu zobowiązanie w postaci spłaty kredytu udzielonego na zakup mieszkania czy budowę domu jest ponoszone przez 20-30 kolejnych lat. Kredytobiorca, w momencie podpisania umowy, bierze na siebie tą odpowiedzialność. Po kilku latach może się okazać, że niskie dziś stopy procentowe poszybują w górę, a kredytobiorca będzie musiał spłacać wyższe raty kredytu.

Czytaj także:  Udarowe wiertarki na każdą budowę

Punkt trzeci: konieczność posiadania wkładu własnego

Dziś, biorąc kredyt, konieczne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10%. Ten wymagany wkład własny warto uzbierać, zanim jeszcze przystąpi się do poszukiwania banku, w którym zaciągnie się kredyt hipoteczny.

Punkt czwarty: ocena zdolności kredytowej

Kredytobiorca, który do tej pory nie miał żadnego zobowiązania w banku, ma czystą historię kredytową. To sprawia, że nie jest dla kredytodawcy osobą, o której można powiedzieć cokolwiek w kwestii spłaty swoich zobowiązań. Bank woli negocjować warunki udzielenia kredytu hipotecznego z osobami, które mają już zbudowaną historię i w przeszłości zaciągały zobowiązania finansowe. Dlatego przed staraniem się o kredyt, warto zbudować sobie pozytywną zdolność kredytową, biorąc na raty drobny sprzęt AGD lub korzystając i spłacając na czas kartę kredytową. Tego typu działania znacząco umożliwią wystawienie osobie ubiegającej się o kredyt hipoteczny pozytywnej oceny. Bank uwzględni również miejsce zatrudnienia, rodzaj umowy, wysokość zarobków oraz stałych zobowiązań.

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.