15 kwietnia 2024

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję?

2 min read

 

Kredyt hipoteczny to, szczególnie w przypadku wielu młodych rodzin, często jedyna okazja do nabycia własnego mieszkania. Decyzja ta ma swoje konsekwencje przez wiele kolejnych lat i – jak mawiają złośliwi – cementuje niejedno małżeństwo silniej aniżeli przysięga składana przed ołtarzem. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym, zanim zdecydujemy się na wzięcie na siebie tego poważnego zobowiązania?

Punkt pierwszy: wysokość raty kredytu

Wiele osób, zaciągając na wiele lat kredyt hipoteczny, nieco zbyt optymistycznie patrzy na swoje dochody. Niektórzy, w pogoni za większym mieszkaniem wziętym na kredyt nie uwzględniają codziennych kosztów życia, konieczności utrzymania domu, samochodu i dzieci. Tym samym przeszacowują swoje zdolności do spłaty kredytu. Uniwersalna zasada jest taka, że rata kredytu mieszkaniowego nie powinna być wyższa niż 50% dochodów rodziny. Wówczas jest duża szansa, że comiesięczna spłata zobowiązania nie zrujnuje doszczętnie finansów rodziny.

Punkt drugi: ryzyko zmiennej stopy procentowej

Każdy kredyt hipoteczny bielsko wiąże się z ryzykiem zmiennej stopy procentowej. W końcu zobowiązanie w postaci spłaty kredytu udzielonego na zakup mieszkania czy budowę domu jest ponoszone przez 20-30 kolejnych lat. Kredytobiorca, w momencie podpisania umowy, bierze na siebie tą odpowiedzialność. Po kilku latach może się okazać, że niskie dziś stopy procentowe poszybują w górę, a kredytobiorca będzie musiał spłacać wyższe raty kredytu.

Punkt trzeci: konieczność posiadania wkładu własnego

Dziś, biorąc kredyt, konieczne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10%. Ten wymagany wkład własny warto uzbierać, zanim jeszcze przystąpi się do poszukiwania banku, w którym zaciągnie się kredyt hipoteczny.

Punkt czwarty: ocena zdolności kredytowej

Kredytobiorca, który do tej pory nie miał żadnego zobowiązania w banku, ma czystą historię kredytową. To sprawia, że nie jest dla kredytodawcy osobą, o której można powiedzieć cokolwiek w kwestii spłaty swoich zobowiązań. Bank woli negocjować warunki udzielenia kredytu hipotecznego z osobami, które mają już zbudowaną historię i w przeszłości zaciągały zobowiązania finansowe. Dlatego przed staraniem się o kredyt, warto zbudować sobie pozytywną zdolność kredytową, biorąc na raty drobny sprzęt AGD lub korzystając i spłacając na czas kartę kredytową. Tego typu działania znacząco umożliwią wystawienie osobie ubiegającej się o kredyt hipoteczny pozytywnej oceny. Bank uwzględni również miejsce zatrudnienia, rodzaj umowy, wysokość zarobków oraz stałych zobowiązań.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.