28 maja 2024

Jaki klej do płytek wybrać?

2 min read

Płytki ceramiczne cieszą się popularnością głównie ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie oraz łatwość utrzymania ich w czystości. Planując ich montaż, należy uważnie dobrać klej o odpowiednich właściwościach. Na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań przeznaczonych do stosowania w określonych warunkach. Na które produkty warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając klej do płytek ceramicznych?

Wybierając klej do płytek, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki w danym pomieszczeniu oraz rodzaj powierzchni, do której będą przytwierdzone elementy. Kluczowe znaczenie ma także to, czy planujemy montaż w pomieszczeniu na ścianie, na podłodze albo na zewnątrz. Wiele klejów do płytek charakteryzuje się także elastycznymi właściwościami, co pozwala skutecznie amortyzować różnego rodzaju drgania. Po taki rodzaju preparatu warto sięgnąć zwłaszcza w przypadku płytek podłogowych do łazienki, w której znajduje się pralka. Trzeba także pamiętać o tym, że nie wszystkie kleje nadają się do montażu w przypadku ogrzewania podłogowego. Odpowiednią informację na ten temat można zazwyczaj znaleźć na opakowaniu produktu.

Czym charakteryzuje się dobry klej do płytek?

Wyznacznikiem jakości dobrego kleju do płytek jest przede wszystkim jego elastyczność. Tym samym powraca on do swojego pierwotnego kształtu w przypadku różnego rodzaju naprężeń. Dość często producenci klejów określają taką cechę jako odkształcalność. Jeśli poszukujemy nowoczesnych rozwiązań najlepszej jakości, to taki produkt będzie jedynym sensownym wyborem, niezależnie od zakresu zastosowań.

Do łazienki potrzebny jest klej o konkretnych właściwościach, natomiast inny jego rodzaj należy stosować w miejscach narażonych na czynniki zewnętrzne. Wszędzie tam, gdzie występują duże wahania temperatur, potrzebne są produkty odporne na mróz i znaczną wilgotność. Świetnym wyborem będą w tym przypadku kleje firmy Bostik, które charakteryzują się wysoką elastycznością i świetnie sprawdzają się także w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, takich jak na przykład warsztaty lub garaże.

Cechą dobrego produktu jest także przyczepność do podłoża. W informacjach technicznych dotyczących danego kleju można znaleźć szczegółowe dane na ten temat. Producenci oprócz minimalnej przyczepności, podają także wartość rzeczywistą. Przed wyborem konkretnego kleju warto dokładnie zweryfikować podłoże. Następnie na podstawie tego dobrać produkt, który będzie spełniał w pełni nasze wymagania. Na rynku dostępne są dwie klasy przyczepności – standardowa C1 oraz C2, która używana jest do trudnego podłoża.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.