29 kwietnia 2024

Ściana wykończona na gładko – gips czy gładź szpachlowa?

3 min read

Gips czy gładź szpachlowa. Jakie rozwiązanie wybrać, kiedy zależy nam idealnie gładkich ścianach. Od czego zależy to, jaki produkt wykorzystamy?

Gips czy gładź szpachlowa?

Wiele osób uważa, że szpachla i gładź to ten sam produkt i stosuje zamiennie ich nazwy. W rzeczywistości są to zupełnie inne produkty o różnych właściwościach i różnym zastosowaniu.

Właściwy wybór poszczególnego produktu ogólnie mówiąc uzależniony jest od stanu podłoża, odchyleń od pionu i wielkości ubytków. Przy niewielkich nierównościach stosuje się gładzie gipsowe. Zaś przy nierównych ścianach lepiej zdecydować się na gips szpachlowy.

Gips szpachlowy

Gips szpachlowy wykorzystywany jest do uzupełniania ubytków i wyrównywaniu większych nierówności oraz wyprowadzania kątów i płaszczyzn ścian lub sufitów przed nałożeniem gładzi lub innych powłok dekoracyjnych.

Gips szpachlowy pozwala jednorazowo na ułożenie warstwy grubości nawet do 10 mm, dzięki czemu szybciej możemy wyprowadzić równe ściany, co wpływa korzystnie na czas i koszt prowadzonych prac. Gips szpachlowy jest zatem idealny jeśli remontujemy stare i uszkodzone tynki, szczególnie w blokach wykonanych z wielkiej płyty.

Gips szpachlowy jest również twardszy niż gładź gipsowa i mocno trzyma się podłoża. Dlatego też stosowany jest jako spoiwo do prac naprawczych i do uzupełniania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z zatopioną taśmą łączeniową w postaci specjalnej siateczki.  Gips szpachlowy przyda nam się również np. do maskowania instalacji elektrycznych.

Ściany wyrównane przy użyciu gipsu można tapetować. Ale jeśli chcemy uzyskać idealnie gładkie ściany, potrzebna będzie jeszcze gładź szpachlowa.

gips czy gładź szpachlowa?

Gładź gipsowa

Gładź gipsowa używana jest wtedy, kiedy chcemy uzyskać idealnie gładką ścianę. Zwykle nakłada się ją jako warstwę o grubości 2-3 mm, stąd służą przede wszystkim do wygładzania niewielkich nierówności ścian, jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków.

Porównując gładź gipsową do gipsu szpachlowego okazuje się, że ta pierwsza ma drobniejsze uziarnienie, co pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Gładź sprzedawana jest jako sucha mieszanka, którą miesza się z wodą.  Uzyskuje się w ten sposób plastyczną masę, którą nanosi się na ściany za pomocą pacy, lub natryskuje za pomocą agregatu do nakładania gładzi.

W sklepach dostępne są także gotowe do użycia gładzie polimerowe, które nie wymagają mieszania z wodą.

Samo zastosowanie gładzi nie daje nam od razu efektu super gładkiej ściany. Aby uzyskać oczekiwany efekt, gładź po całkowitym jej wyschnięciu należy wyszlifować przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego lub specjalnej siatki o odpowiedniej gramaturze.

Aby upewnić się, że ściany są idealnie gładkie należy wykonać test na gładkość. W tym celu potrzebna jest lampa halogenowa, której światło kierowane jest kątem do zaszpachlowanej powierzchni – na nierównościach pojawi się światłocień.

 

1 thought on “Ściana wykończona na gładko – gips czy gładź szpachlowa?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.