28 maja 2024

Mała łazienka, jak ją urządzić?

3 min read

Mała łazienka, tak jak każda inna większa może być funkcjonalna, stylowa w miarę możliwości przestronna. Jak zatem urządzić małą łazienkę?Wystarczy trzymać się kilku zasad, które wizualnie powiększą przestrzeń i nadadzą miejscu praktycznego oraz stylowego wyrazu.

Mała łazienka, jak ją urządzić, fot.: Komandor

Według danych podanych przez Eurostat na statystycznego Polaka przypada zaledwie 25 m² mieszkania. Dla porównania w Danii, Austrii czy Luksemburgu liczba ta jest prawie dwukrotnie wyższa.

Ale mając do dyspozycji małą przestrzeń można ją zaaranżować w taki sposób, by była przestronna i sprawiała wrażenie większej.

Mała łazienka – od czego zacząć jej aranżację?

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy urządzaniu niewielkiej łazienki są płytki. W małej łazience sprawdzą się kafelki o połyskującej fakturze. Lśniąca powierzchnia poprzez delikatne odbicie lustrzane wprowadza do wnętrza „dodatkową” przestrzeń.

Ale ważny jest także sposób ułożenia płytek i ich kolor. Jeśli kafelki mają kształt prostokątny warto ułożyć je poziomo – w ten sposób można optycznie poszerzyć wąską łazienkę. Pionowe ułożenie płytek zalecane jest natomiast w pomieszczeniach niskich, gdzie taki aranżacyjny zabieg doda kilka centymetrów niewysokim łazienkom.

W małych łazienkach dobrze prezentują się zarówno duże kafelki, jak i te o mniejszych rozmiarach. Istotny jest natomiast kolor fugi. Im mniej widocznych linii na ścianie i podłodze, tym przestrzeń wydaje się większa. Dlatego też warto dopasować taką samą barwę płytek i łączeń pomiędzy nimi, by uniknąć „szatkowania” małej powierzchni.

Mała łazienka, duży porządek

Uporządkowana przestrzeń sprawia wrażenie bardziej przestronnej. Aby odpowiednio zagospodarować ciasną łazienkę należy przede wszystkim wybrać funkcjonalne meble, które ukryją większość używanych na co dzień przedmiotów, tj. kosmetyki, ręczniki czy sprzęty AGD.

W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się szafy wnękowe, które nie zastawią pomieszczenia, a dodatkowo uporządkują przestrzeń. Wykorzystując niewygodne kąty pod zabudowę można zyskać dodatkową strefę użytkową. Ponadto, zastosowanie drzwi przesuwnych we frontach szafy oszczędza przestrzeń czyniąc wnętrze bardziej funkcjonalnym.

Jak urządzić małą łazienkę? fot.: Komandor

Łazienka w szkle

Bez lustra ciężko wyobrazić sobie optyczne poszerzenie małej łazienki. W zależności od tego w jaki sposób zamontuje się lustrzane tafle, łazienkę można wydłużyć lub poszerzyć. Zawieszając lustra na przeciwległych ścianach można nadać wnętrzu poczucie większej głębi. Natomiast jeśli materiał ten zostanie przytwierdzony prostopadle do siebie, odbicia wydłużą pomieszczenie.

W małej łazience dobrze prezentuje się także szklana kabina prysznicowa. Przezroczysta powierzchnia wpływa na optyczne poszerzenie pomieszczenia. Szklana kabina najlepiej prezentuje się z prysznicami bez brodzika, z odpływem w posadzce. Takie rozwiązanie wnosi do wnętrza akcent nowoczesności.

Chłodne barwy i oświetlenie

W niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać ciemnych barw, które przytłaczają przestrzeń oraz postawić na jasne i chłodne odcienie. Błękit, beż czy biel sprawiają wrażenie „oddalenia” się ścian od siebie,  dzięki czemu wnętrze zyskuje poczucie świeżości i ładu.

Najczęściej łazienki pozbawione są okien, dlatego równie ważne co kolorystyka ścian jest oświetlenie. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się światło o zimnej tonacji wprowadzając wrażenie czystości. Urządzając małą łazienkę warto wykorzystać oświetlenie punktowe. Kierując intensywne światło na dłuższe ściany można poszerzyć wnętrze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się reflektory lub kinkiety.

2 thoughts on “Mała łazienka, jak ją urządzić?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.