28 maja 2024

System nawadniania – jak go zabezpieczyć przed mrozem?

2 min read

System nawadniania zainstalowany w ogrodzie to ogromna wygoda dla jego właścicieli. Aby służył nam jak najdłużej, trzeba go właściwie zabezpieczyć – jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. 

System nawadniania – jak go zabezpieczyć przed mrozem?

Zamarznięta woda w każdym z elementów systemu nawadniania ogrodu może wyrządzić sporo szkód, co w efekcie zakończy się koniecznością zakupu nowych jego elementów oraz ich wymianą.

Zatem, o czym nie powinniśmy zapomnieć przygotowując system nawadniania do zimy?  Oto najważniejsze wskazówki.

Usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania

Usunięcie wody znajdujące się we wszystkich elementach systemu nawadniania (z rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych) to najważniejsza czynność jaką powinniśmy zrobić zabierając się do przygotowania systemu nawadniania do zimy.

Zalegająca woda w wężu oraz pozostałych elementach systemu podczas zamarzania rozszerza swoją objętości może uszkodzić poszczególne elementy całego systemu.

Zalegającą wodę w systemie nawadniania można usunąć używając sprężonego powietrza. Łatwiej będzie to zrobić, jeśli system nawadniania wyposażony jest w zawór odwadniający, który montuje się w najniższym jego punkcie. W ten sposób, po zakończeniu pracy, system nawadniania sam opróżnia się z wody pozostającej w rurach

System nawadniania przed zimą – zimowanie sterowników i elektrozaworów

Najwrażliwsze elementy automatycznego systemu nawadniania to sterowniki i elektrozawory, dlatego powinniśmy o nie szczególnie zadbać.

Sterowniki montowane do kranu trzeba odłączyć i przechowywać w pomieszczeniach, w których panuje dodatnia temperatura.

Zawory elektromagnetyczne, które montowane są w skrzyniach znajdujących się w ziemi, powinniśmy zdemontować, lub ręcznie pozbyć się z nich wody używając sprężonego powietrza.

System nawadniania przed zimą – przechowywanie elementów instalacji nawadniającej

Kolejną ważną czynnością, o której nie możemy zapomnieć jest demontaż reduktorów i filtrów. Części te należy odłożyć w suche i bezpieczne miejsce.

Jeśli w taki sposób system nawadniania zostanie zabezpieczony, możemy mieć pewność, że przez kolejny sezon będzie służył bez niepotrzebnych usterek.

Wiosną, kiedy nie będą już pojawiały się przymrozki, można z powodzeniem przystąpić do montażu poszczególnych elementów systemu nawadniającego.

 

System nawadniania - jak go zabezpieczyć przed mrozem?

źródło: Gardena

1 thought on “System nawadniania – jak go zabezpieczyć przed mrozem?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.