System nawadniania – jak go zabezpieczyć przed mrozem?
2 min read
System nawadniania zainstalowany w ogrodzie to ogromna wygoda dla jego właścicieli. Aby służył nam jak najdłużej, trzeba go właściwie zabezpieczyć – jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
Zamarznięta woda w każdym z elementów systemu nawadniania ogrodu może wyrządzić sporo szkód, co w efekcie zakończy się koniecznością zakupu nowych jego elementów oraz ich wymianą.
Zatem, o czym nie powinniśmy zapomnieć przygotowując system nawadniania do zimy? Oto najważniejsze wskazówki.
Usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania
Usunięcie wody znajdujące się we wszystkich elementach systemu nawadniania (z rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych) to najważniejsza czynność jaką powinniśmy zrobić zabierając się do przygotowania systemu nawadniania do zimy.
Zalegająca woda w wężu oraz pozostałych elementach systemu podczas zamarzania rozszerza swoją objętości może uszkodzić poszczególne elementy całego systemu.
Zalegającą wodę w systemie nawadniania można usunąć używając sprężonego powietrza. Łatwiej będzie to zrobić, jeśli system nawadniania wyposażony jest w zawór odwadniający, który montuje się w najniższym jego punkcie. W ten sposób, po zakończeniu pracy, system nawadniania sam opróżnia się z wody pozostającej w rurach
System nawadniania przed zimą – zimowanie sterowników i elektrozaworów
Najwrażliwsze elementy automatycznego systemu nawadniania to sterowniki i elektrozawory, dlatego powinniśmy o nie szczególnie zadbać.
Sterowniki montowane do kranu trzeba odłączyć i przechowywać w pomieszczeniach, w których panuje dodatnia temperatura.
Zawory elektromagnetyczne, które montowane są w skrzyniach znajdujących się w ziemi, powinniśmy zdemontować, lub ręcznie pozbyć się z nich wody używając sprężonego powietrza.
System nawadniania przed zimą – przechowywanie elementów instalacji nawadniającej
Kolejną ważną czynnością, o której nie możemy zapomnieć jest demontaż reduktorów i filtrów. Części te należy odłożyć w suche i bezpieczne miejsce.
Jeśli w taki sposób system nawadniania zostanie zabezpieczony, możemy mieć pewność, że przez kolejny sezon będzie służył bez niepotrzebnych usterek.
Wiosną, kiedy nie będą już pojawiały się przymrozki, można z powodzeniem przystąpić do montażu poszczególnych elementów systemu nawadniającego.
źródło: Gardena
Ja uważam, że wartościowy wpis 🙂 dzięki