15 kwietnia 2024

Szeroki wybór klamek – materiał wykonania i cena

3 min read
Wybór klamek

Ze względu na ogromny wybór oferowany przez producentów, kwestia doboru odpowiedniej klamki wcale nie jest dzisiaj oczywista. Na rynku dostępne są elementy wykonane z różnych materiałów. Pozornie najlepszym wyborem wydaje się klasyczna klamka wykonana z metalu. Jednak czy na pewno? Jakie są inne możliwości?

Klamka, a drzwi

Podstawową kwestią jest dobranie klamki odpowiednio do drzwi. Co to tak właściwie znaczy? W pierwszej kolejności skupmy się na estetyce drzwi oraz klamek. Jeżeli konstrukcja drzwi jest wykonana z metalu, w zasadzie jedynym słusznym wyborem wydaje się montaż klamki również wykonanej z metalu. Inne konfiguracje przeważnie do siebie nie pasują, choć są pewne wyjątki. W rzadkich przypadkach ciekawy może być na przykład kontrast metalowej obudowy drzwi z drewnianą klamką. Jednak jest to rozwiązanie nieco ryzykowne. Zawsze można również zdecydować się na klamkę wykonaną z tworzywa sztucznego, które imituje drewno. W przypadku drzwi drewnianych możliwości jest zdecydowanie więcej. Można zdecydować się zarówno na klamkę metalową, jak i na model z dodatkiem drewna. Sprawdzą się również niektóre klamki plastikowe.

Wybór klamek

Pamiętaj, że klamka powinna być dopasowana do drzwi również pod kątem rozmiaru i budowy. Warto sprawdzić to przed zakupem, aby później nie okazało się, że montaż jest niemożliwy lub bardzo trudny. Niemniej jednak obecnie większość i drzwi i klamek wykonywana jest według określonych norm, przez co elementy te przeważnie doskonale do siebie pasują.

Klamka –– cena w zależności od materiału

Warto zauważyć, że ceny klamek są niezwykle zróżnicowane. Zależą one od wielu czynników. Wśród nich warto wskazać na renomę producenta, wymiary klamki, ich przeznaczenie, wytrzymałość i poziom bezpieczeństwa zapewniany przez klamkę. Jednak kluczową kwestią jest materiał wykonania.

Jeśli chodzi o klamki metalowe, ich ceny zależą po części od typu metalu, ale zdecydowanie bardziej od jego jakości. Tym samym trudno wskazać, które klamki są najdroższe: stalowe, mosiężne czy aluminiowe. Z pewnością jednak najpopularniejsze są elementy stalowe. Warto w tym miejscu podkreślić, że stopy stali znacząco różnią się pod względem właściwości, takich jak choćby wytrzymałość.

Za najsłabsze pod względem wytrzymałości uznawane są klamki wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego też są one tańsze od modeli metalowych. Rzeczywiście, przeważnie plastik ustępuje pod tym względem stali czy aluminium. Niemniej jednak istnieją również tworzywa sztuczne, które zostały specjalnie wzmocnione. W ich przypadku parametry wytrzymałościowe są co najmniej zadowalające. Rzecz jasna im lepsza jakość tworzywa sztucznego, tym droższa klamka, która została z niego wykonana.

Najwyższej jakości klamki wykonane z różnych materiałów znaleźć można pod adresem https://www.klamki-drzwiowe.pl. Sklep, o którym mowa cieszy się uznaniem wśród klientów i fachowców. Klamki dostępne w jego ofercie pochodzą od najlepszych producentów, którzy największy nacisk kładą na wysoką jakość swoich produktów. Duża rozpiętość cenowa klamek dostępnych we wspomnianym sklepie sprawia, że każdy znajdzie w nim to, co odpowiada jego potrzebom.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.