28 maja 2024

Dlaczego dachy płaskie znowu zyskują na popularności?

3 min read

wybor dachuDachy płaskie są coraz częstszym widokiem w nowym budownictwie jednorodzinnym. Nic w tym dziwnego – czasy, w których płaski dach kojarzył się z nieszczelną, mało estetyczną betonową płytą, nieudolnie pokrytą papą, są już na szczęście dawno za nami. Co zatem sprawia, że inwestorzy znowu decydują się na stropodachy?

Dachy płaskie – największe zalety konstrukcji

Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym powodom, dla których decydujemy się na płaskie dachy na swoich domach.

Użyteczność i wygoda

Odpowiednio zaprojektowany płaski dach jest fantastycznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej lub użytkowej. Tego typu konstrukcja może pełnić rolę dodatkowego tarasu, niewielkiego ogródka lub trawnika. Jest także dobrym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych.

Do tego dochodzi kwestia braku skosów w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod płaskim dachem. Mniej skośnych powierzchni oznacza więcej przestrzeni do zagospodarowania. Poza tym skosy, a ściślej rzecz ujmując ich łączenia z wieńcem ściany kolankowej lub wieńcem stropowym, wymagają bardzo starannego zaizolowania. W przeciwnym wypadku grozi nam powstanie mostków termicznych. W przypadku stropodachu takiego niebezpieczeństwa nie ma – termo- oraz hydroizolacja od początku są uwzględnione w projekcie, więc nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych dodatkowych prac izolacyjnych.

Niższe koszty budowy oraz eksploatacji

Płaskie dachy są z reguły tańsze, niż spadziste. Mają mniejszą powierzchnię, poza tym – jak wspomniano wcześniej – koszt termoizolacji jest od razu wliczony w koszty budowy. Ponadto ograniczona powierzchnia takiego dachu w połączeniu z prostą kubaturą budynku sprawiają, że straty ciepła również są niższe.

Bezpieczeństwo

Płaskie dachy są bez porównania bardziej odporne na silny wiatr, niż dachy dwu- lub wielospadowe. Owszem, jeżeli znajduje się na nich gruba warstwa śniegu, należy je odśnieżać. Tym niemniej na dobrze zaprojektowanym stropodachu woda nie będzie zalegać ani tym bardziej przesączać się do niższych warstw konstrukcji. Odpowiadają za to nie tylko warstwa hydroizolacji czy instalacja odwadniająca, lecz przede wszystkim niewielkie, obowiązkowe nachylenie połaci dachowej. Rezygnacja nawet z kilkustopniowych skosów, np. ze względów estetycznych, to bardzo zła decyzja i żaden inwestor nie powinien się decydować na takie rozwiązanie.

wybor dachu

Estetyka

Stosunkowo prosta bryła domu pokrytego stropodachem może wyglądać bardzo estetycznie i nowocześnie, o wiele ciekawiej, niż tradycyjny dom z dachem dwuspadowym. Przeszklenia, beton architektoniczny, ciemny kamień elewacyjny, podjazd z ozdobnego kruszywa, interesująca (np. ażurowa) attyka – każde z takich rozwiązań może prezentować się naprawdę dobrze w połączeniu z nowoczesnym, płaskim dachem.

Jak zatem sprawić, aby płaski dach na naszym wymarzonym domu prezentował się efektownie i jednocześnie nie okazał się budowlanym bublem? To proste – skorzystać z pomocy specjalistów z suez.com.pl.

Dachy płaskie z suez.com.pl – idealny wybór dla inwestorów

W sklepie suez.com.pl kupisz najwyższej jakości materiały do budowy stropodachów – od pokryć, po wszelkiego rodzaju materiały izolacyjne, elementy poszczególnych instalacji, a nawet narzędzia dekarskie. Eksperci suez.com.pl zajmują się również profesjonalnym doradztwem w zakresie dachów płaskich – począwszy od wykonania lub zaopiniowania projektu, poprzez konsultacje, aż po nadzór podczas odbioru dachu. A to zaledwie niewielki fragment oferty suez.com.pl.

Tak że nie czekaj – odwiedź sklep suez.com.pl już dziś!

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.