15 kwietnia 2024

Winylowe panele podłogowe – zastosowanie, wzory, cena. Czy warto je kupić?

2 min read
panele podłogowe

Wybierając panele podłogowe do domu, warto wziąć pod uwagę różne materiały zaliczane do tej kategorii. Wśród nich znajdują się także panele winylowe, które dopiero niedawno pojawiły się na polskim rynku. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są panele winylowe?

Panele podłogowe powstające z winylu – PCV, czyli dokładnie z polichlorku winylu określane są mianem paneli winylowych. Można także spotkać się z ich inną nazwą, czyli panele LVT – https://www.centrum-parkietowe.pl/gerflor-podlogi-winylowe.html od angielskiego luxury vinyl tiles.

Winylowe panele podłogowe wyróżniają się wieloma zaletami w porównaniu do innych typów paneli – drewnianych, laminowanych. Właśnie dlatego dzisiaj sięga po nie coraz więcej osób, które chciałyby wykończyć różne pomieszczenia w swoim domu z wykorzystaniem trwałego, estetycznego materiału podłogowego.

Panele LVT – budowa

Do wykonania paneli winylowych wykorzystuje się kilka warstw winylu, a także wierzchnią warstwę z poliuretanu, która zabezpiecza panele przed uszkodzeniami i ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Panele te wykończone są także ozdobnymi wzorami, dzięki czemu mogą one efektownie imitować inne typy materiałów, na przykład drewno, kamień czy płytki ceramiczne.

W zestawieniu z panelami drewnianymi i laminowanymi panele LVT są cieńsze i elastyczne, co powoduje, że można także układać je na mniej równych podłożach.

Gdzie można układać panele winylowe?

Ze względu na wykorzystane materiały panele LVT mają uniwersalne zastosowanie i mogą być one używane w wielu różnych pomieszczeniach w domu.

Dużym plusem paneli winylowych jest możliwość układania ich w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć i pojawiają się zabrudzenia na podłodze, na przykład w kuchni, łazience, przedpokoju.

Wzory paneli winylowych

Producenci paneli winylowych mogą zaoferować je w różnych wariantach wzorów, dzięki czemu można dopasować je do praktycznie każdej aranżacji klasycznej i nowoczesnej.

Klienci najczęściej decydują się na zakupienie paneli winylowych o wzorach drewnopodobnych. Do wyboru są różne warianty, na przykład o jasnych kolorach drewna oraz o tych znacznie ciemniejszych, które imitują drewno egzotyczne.

Można także zdecydować się na inne rodzaje wzorów, na przykład na panele wyglądające jak płytki ceramiczne, na przykład modne teraz płytki marokańskie, panele jak beton czy kamień. Można zatem uzyskać z nimi estetyczny efekt w różnych stylach.

Panele winylowe – ile kosztują?

Ceny paneli winylowych wynoszą od około 80 do 250 złotych za metr kwadratowy w zależności od wybranego producenta i wzoru. Z aktualnymi cenami paneli LVT można zapoznać się online.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.