15 kwietnia 2024

Utwardzanie terenu – kiedy jest potrzebne?

2 min read
roboty wokol domu

Czasem podczas budowy może się okazać, że dalsza praca będzie mocno nieefektywna, gdy nie zdecydujemy się na utwardzenie terenu. Kiedy dokładnie jednak warto zdecydować się na taki krok i jak wygląda ten proces. Czy wymagane jest do niego pozwolenie na budowę?

Jak szukać specjalistów od utwardzania terenu?

Gdy musimy zdecydować się na utwardzenie terenu bardzo ważne jest powierzenie tego zadania odpowiednim specjalistom. Takowych można znaleźć na przykład poprzez wpisanie w wyszukiwarkę frazy „utwardzanie terenu w Opolu”. W ten sposób bardzo szybko możemy odnaleźć wielu wykonawców takowych usług.

Istnieją oczywiście alternatywy. Jedna z nich to zasięgnięcie opinii swoich znajomych czy też członków rodziny, którzy mieli do czynienia z utwardzaniem terenu. Mogą oni dokładnie opisać swoje doświadczenia z wykonawcami i polecić lub odradzić korzystanie z usług poszczególnych firm.

Kiedy potrzebne może być utwardzanie terenu i czy potrzebne jest na to pozwolenie?

Utwardzenie terenu najczęściej potrzebne jest by po prostu usprawnić poruszanie się po placu budowy. Często teren jest tam dość trudny i grząski, gdy tylko spadnie deszcz, więc utwardzenie gruntu może pozwolić na znacznie usprawnienie poruszania się, co ma kluczowe znaczenie przy transporcie materiałów wymaganych do budowy domu.

W prawie budowlanym nie ma konkretnej definicji utwardzania terenu, więc nie potrzeba specjalnego pozwolenia na budowę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę takie czynniki jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz kształt decyzji o warunkach zabudowy.

Jak wygląda utwardzanie terenu?

Tak w zasadzie utwardzenie terenu jest niezwykle proste. W tym celu wykorzystuje się materiały takie jak kruszywo, czy też kostka brukowa, betonowa lub granitowa. Kruszywo jest najprostsze, gdyż wymaga jedynie ewentualnego drenażu gruntu. W wypadku kostki trzeba przygotować odpływ wody, a także krawężniki lub obrzeża, które utrzymają wszystko w całości. W takim wypadku nie można również zapomnieć o wykonaniu podbudowy pod nawierzchnię.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.