28 maja 2024

Uszczelki oring: właściwości i zastosowanie

2 min read
Uszczelki oring czym sa i gdzie znajduja swoje zastosowanie

Dobór właściwych uszczelek ma bardzo duże znaczenie w przypadku wielu instalacji, urządzeń i maszyn. Wśród często stosowanych uszczelek znajdują się oringi. Czym cechują się tego typu uszczelnienia? Sprawdź najważniejsze informacje o uszczelkach typu oring.

Czym są oringi?

Uszczelki to szeroka gama materiałów do wyboru, które mają na celu właściwe uszczelnianie połączeń pomiędzy różnymi powierzchniami. Odpowiednio dobrane uszczelki mogą zagwarantować maksymalną szczelność.

Wśród wielu typów dostępnych uszczelek znajdują się oringi – https://www.uszczeltech.pl/oferta/oringi.html To uszczelki wyróżniające się charakterystycznym kształtem pierścienia. Dzięki takiej budowie zapewniają one wysoki poziom szczelności. Przy zaciskaniu oringów dochodzi do rozchodzenia się materiału uszczelki, dlatego siła uszczelniająca zwiększa się wtedy wraz z rosnącym ciśnieniem.

Oringi – rodzaje uszczelek

W sprzedaży można znaleźć oringi w wielu wariantach, dlatego mogą być one dopasowane do wielu różnych zastosowań. Do produkcji tego typu uszczelek stosowane są materiały elastomerowe – głównie gumy oraz silikony.

Pierścienie uszczelniające jak oringi produkowane są z materiałów typu:

  • NBR,
  • SBR,
  • NR,
  • EPDM,
  • CSM,
  • FKM,
  • FFKM,
  • neopren,
  • silikon.

W zależności od wybranego materiału uszczelki typu oring mają określone właściwości. Dobór właściwego typu oringów ma zatem związek z miejscem ich zastosowania, gdzie mogą być one narażone na działanie niskich i wysokich temperatur, wilgoci, substancji chemicznych.

Gdzie stosuje się uszczelki typu oring?

Uszczelki jak oringi mają bardzo szerokie zastosowanie. Są one używane między innymi w branży automotive, czyli w samochodach i innych pojazdach, w instalacjach typu HVAC, w tym w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, w instalacjach sanitarnych.

Bardzo często oringi są stosowane w zakładach pracy, między innymi w branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej.

Oringi – jak dobrać odpowiednie uszczelki?

Aby dobrać właściwy rodzaj uszczelki typu oring, konieczne jest wzięcie pod uwagę dwóch kluczowych kwestii, czyli wymiarów uszczelki oraz materiału, z którego jest ona wykonana.

Uszczelki jak oringi opisywane są dwoma wymiarami, czyli ich średnicy oraz grubości pierścienia. Gdy chodzi o materiały, należy uwzględnić przeznaczenie uszczelek tego typu.

Wielu producentów zaleca rodzaj uszczelek w określonych parametrach, dlatego warto wziąć wtedy pod uwagę ich wskazania, by uszczelka była najlepiej dopasowana do miejsca montażu.

Gdzie można kupić uszczelki typu oring?

Obecnie oringi oferowane są w różnych sklepach – także internetowych. Uszczelki można kupować na sztuki oraz w zestawach.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.