22 czerwca 2024

Uprawa malin – przygotowanie gleby, sadzenie, nawożenie

3 min read
Uprawa malin – przygotowanie gleby, sadzenie, nawożenie

Uprawa malin – przygotowanie gleby, sadzenie, nawożenieBogate w wiele witamin (m.in. C, E, B1 i B2), o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym układ odpornościowy – maliny, bo o nich mowa, są bardzo często uprawianym krzewem owocowym w polskich sadach. Aby prawidłowo rosły, wystarczy zapewnić im odpowiednie podłoże, dbać o optymalne nawodnienie, a także podporę z drutu lub w postaci słupków. Dowiedz się, jak sadzić maliny i jak o nie właściwie dbać.

Zarówno maliny, jak i jeżyny nie mają dużych wymagań wobec podłoża. Można je zatem hodować na prawie każdej ziemi z wyjątkiem tych najbardziej piaszczystych lub bardzo wilgotnych odmian, które sprzyjają rozwojowi chorób. Są jednak pewne wskazówki dotyczące gleby, które – zastosowane – mogą wpłynąć na zwiększenie plonów.

Maliny uprawa – przygotowanie gleby pod maliny

Jeśli zależy Ci na obfitym owocowaniu malin, zadbaj o to, by ziemia pod sadzonki malin była żyzna, próchniczna i o lekko kwaśnym odczynie. W przypadku gdy podłoże wymaga zakwaszenia, możesz użyć torfu zakwaszającego, np. Ziemovit.pl. To w 100% naturalny i czysty biologicznie preparat, obniżający pH gleby i zwiększający właściwości sorpcyjne podłoża.

Warto pamiętać również, że maliny wymagają stanowisk nasłonecznionych. Z tego względu należy sadzić je od południowo-wschodniej strony działki. Upewnij się także, czy wybrane miejsce jest dostatecznie osłonione od wiatru – w przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na zawiązywanie się owoców malin.

Sadzenie malin – jak poprawnie posadzić maliny?

Maliny sadzi się wiosną lub późną jesienią, tj. pod koniec października. Ogrodnicy radzą, by zrobić to w pierwszym terminie, aby zapobiec przemarzaniu sadzonek malin. Maliny doniczkowe można natomiast sadzić kiedykolwiek – o dowolniej porze roku.

Jak sadzić maliny? Należy umieścić je w podłożu dość płytko – korzenie malin mają być przykryte tylko ok. 2 cm warstwą gleby. Następnie ubijamy podłoże, podlewamy posadzone maliny i podcinamy pęd na wysokości ok. 15 cm nad ziemią. Dzięki temu sadzonki malin mają szansę na mocne zakorzenienie się w glebie. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między roślinami – najlepiej co pół metra w rzędzie.

Uprawa malin – prowadzenie krzewów

Sposób uprawy malin zależy od rodzaju krzewu. Na przykład maliny o dwuletnich pędach rosną dość silnie – charakteryzują się długimi pędami nawet do 2 m. Takie krzewy potrzebują wsparcia. Wskazane jest zatem, by prowadzić maliny w formie szpalerowej, czyli przy rozłożeniu drutu, lub też przy podporach, np. słupkach.

Maliny: nawożenie. Kiedy i jak nawozić krzewy owocowe?

Maliny warto nawozić jeszcze przed posadzeniem, kiedy przekopuje się ziemię, przygotowując ją do sadzenia krzewów. Rosnące już maliny dobrze jest nawozić każdej wiosny preparatem wolno uwalniającym azot. Dobrym wyborem może okazać się uniwersalny nawóz granulowany Ziemovit o wysokim stężeniu tego pierwiastka. Nawóz ogrodniczy poprawia gospodarkę wodną roślin, także krzewów i drzew owocowych, uodparniając je na suszę.

Cięcie malin – kiedy i jak ciąć maliny?

To niezbędna czynność przy uprawie tych krzewów owocujących. W zależności od odmiany i sposobu prowadzenia malin poleca się dwa rodzaje cięcia.

  • Maliny rosnące przy słupkach – należy po owocowaniu wyciąć przy ziemi wszystkie pędy, które miały owoce, i zostawić tylko ok. 5 młodych pędów. To właśnie one będą owocować w przyszłym roku.
  • Maliny rosnące w szpalerze z drutem – po owocowaniu również usuwa się wszystkie owocujące pędy. Trzeba zostawić tylko najsilniejsze młode pędy i delikatnie przywiązać je do drutu.

Cięcie malin wykonuje się latem, kiedy są jeszcze zielone. Nie wolno zwlekać z tą procedurą, ponieważ jesienią mogą one stać się siedliskiem grzybów.

Więcej informacji o krzewach owocowych – nie tylko malinach! – znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.

 

1 thought on “Uprawa malin – przygotowanie gleby, sadzenie, nawożenie

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.