24 lutego 2024

Jak ułożyć panele podłogowe?

2 min read

Jak ułożyć panele podłogowe, aby wyglądały tak, jakby zrobił to profesjonalista. Oto kilka ważnych zasad.

Podłogi wykończone panelami to tzw. podłogi pływające. Nie przykleja się ich do ścian i podłoża a jedynie łączy krawędziami.

Jak ułożyć panele podłogowe – ważne uwagi na początek

Zanim kupimy panele wcześniej trzeba dobrze obmierzyć pomieszczenie z uwzględnieniem wnęk czy różnego rodzaju załamań. Nie można też zapomnień o aklimatyzacji paneli. Zanim je zaczniemy układać powinny poleżeć przez 48 godzin, aby zrównać się z temperaturą pokojową. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy różnica temperatur między

Do montażu podłogi pływającej potrzebne będą również narzędzia – piła, miarka, wiertarko-wkrętarka, poziomica, kliny, klamry mocujące do cokołów, folia paroizolacyjna, podkład pod panele.

Jak ułożyć panele podłogowe?

Sposoby układania paneli podłogowych

Najczęściej układa się panele z przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości – pierwszy panel układamy w całości, a co drugi nowy rząd należy rozpoczynać panelem skróconym o połowę lub 1/3 i odpowiednio 2/3 długości.

Jeśli mamy panele z prostym bokiem to można je układać z użyciem elementu odciętego. Ostatni panel w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część panelu stanowiła początek następnego rzędu. Idealne do takiego sposobu układania nadają się panele z tzw. V-fugą, czyli brzegami ściętymi w literę V. Daje to dużą swobodę aranżacji, bo można je układać w dowolnym kierunku – prostopadle lub np. pod kątem 45 stopni.

Układanie paneli podłogowych – szczeliny dylatacyjne

Panele laminowane mają tendencję do rozszerzania się i kurczenia pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Dlatego montując panele należy zostawić szczelinę dylatacyjną, czyli przerwę między krawędzią paneli, a elementami prostopadłymi do podłogi, której szerokość powinna wynosić ok. 10 mm.

źródło: Villeroy & Boch Flooring Line

2 thoughts on “Jak ułożyć panele podłogowe?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.