15 kwietnia 2024

Tapety znowu na fali – przemień wnętrze z ich pomocą!

4 min read

Po latach lansowania jednolitych kolorystycznie, stanowiących tło dla aranżacji ścian trendy wnętrzarskie kierują nas ponownie w stronę eksperymentów z różnorodnymi tapetami. Jest ku temu powód – możliwości kreowania atmosfery, jakie płyną z umiejętnego doboru tapety i połączenia jej z pozostałymi elementami wystroju, stanowią wymarzone pole do popisu dla wyobraźni.

Tapety modne nie bez przyczyny

Ten sposób na dekorację ścian nie powinien kojarzyć się wyłącznie z ubogą gamą niezbyt wyszukanych propozycji, dostępnych pod koniec minionego wieku. Obecnie rynek oferuje nabywcom chętnym do aranżacyjnej zabawy stylem praktycznie nieskończoną liczbę kolorów, wzorów i faktur, w jakich występują tapety. To niewątpliwie korzystny rozwój sytuacji, jednak kryje się tutaj również pewna pułapka.

Korzystając z magii dopasowanych w przemyślany sposób tapet, mamy okazję, by aktywnie wpłynąć na wystrój całości pomieszczenia bez potrzeby wymiany choćby jednego mebla. Jeśli jednak damy się ponieść emocjom, sięgając po wyraźny wzór czy zbyt intensywny kolor, który na większej powierzchni będzie dominował nad wystrojem, może się okazać, że osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Z tego względu kupno tapety powinno być poprzedzone wizualizacją rezultatu, do jakiego dążymy, uwzględniającą kolorystykę oraz styl wykorzystanych w przestrzeni sprzętów i dodatków.

Aranżacyjny powrót do natury

Proste, czarno-białe sylwetki drzew na beżowym tle, relaksujący dywan z liści, a może sawanna w promieniach porannego słońca? Jednym z bardziej wyrazistych trendów w obrębie współczesnej mody na fototapety jest nieustanna inspiracja nieprzebranym pięknem królestwa Natury. Tapety, które wykorzystują motywy drzew, kwiatów czy liści lub też sylwetki zwierząt, to więcej, niż tylko pomysł na stylowe wnętrze.

Dzięki ich zastosowaniu mamy szansę, by zaprosić do naszych mieszkań jedną z najkorzystniejszych mocy psychologicznych, jakie istnieją. Badania nad uspokajającym, a nawet potencjalnie leczniczym wpływem przyrody na ludzki umysł są prowadzone już od pewnego czasu, a w ostatnich latach przedostają się także do społecznej świadomości. Codzienny widok motywu, który przywodzi skojarzenia z cudami naturalnego świata, ma szanse pozwalać na postrzeganie domowej przestrzeni jako spokojnej przystani dla ciała i ducha, dzięki której odzyskamy siły, by zmierzyć się z kolejnym dniem.

Fototapety – codzienna wyprawa w nieznane

O ile różnorodność propozycji, którą znajdziemy wśród regularnych, dostępnych na półkach sklepowych tapet może przyprawić nas o zawrót głowy, o tyle horyzonty, jakie otwierają się przed nami dzięki fototapetom, to sposób na prawdziwe aranżacyjne szaleństwo! Współcześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by fototapeta powstała na podstawie dowolnego zdjęcia wysokiej jakości, które zechcemy oglądać na swojej ścianie.

To jeszcze nie koniec – producenci fototapet tacy jak np. FOTEKS oferują klientom również feerię gotowych wzorów, z których każdy wydaje się bardziej inspirujący od poprzedniego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkich fototapety ze zdjęciami odległych miejsc na Ziemi, architektury i krajobrazów. Tego rodzaju fototapeta w większości przypadków nie powinna pojawić się na wszystkich ścianach – wystarczy, jeśli uczynimy z niej mocny akcent w jednym, wybranym miejscu. To rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkich, którzy tęsknią za podróżami bądź też powrotem w ukochane przez siebie wakacyjne destylacje (tutaj kilka inspiracji).

Gra wzorem, kolorem i kształtem

Delikatny rzucik w formie niewielkich kwiatów czy drobne, powtarzające się motywy na tapetach wciąż bywają wybierane przez swoich wiernych fanów, jednak nowoczesne tendencje w wykorzystaniu tapet do dekoracji nabrały rozpędu głównie w wyniku pojawienia się odważnych, geometrycznych designów. Wąskie pasmo tapety pokrytej motywem dużych kół, chevron czy paskami potrafi oddziaływać na wystrój mocniej, niż zmiana rozkładu mebli czy kupno nowego dywanu.

Modne obecnie tapety z wzorami opierają się ponad wszystko na kontraście kolorystycznym. Najczęściej jest to łączenie bieli lub beżu z czernią, granatem, brązem albo szarością, co dodatkowo wzmacnia siłę oddziaływania danego wzoru. A jeśli już mówimy o wykorzystaniu kolorów – tutaj również możemy pozwolić sobie na daleko idącą dowolność, oczywiście nie zapominając przy tym o potrzebie utrzymania harmonii stylistycznej w często użytkowanym wnętrzu.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.