28 maja 2024

Remont w domu i zmiany w oświetleniu – o czym warto pamiętać?

3 min read

Szykując się do zmiany oświetlenia, trzeba przemyśleć, w jaki sposób rozplanować umiejscowienie nowych gniazdek i włączników. Nie jest to jedyna kwestia wymagająca analizy. W grę wchodzi także dobór odpowiednich włączników, gniazdek czy nakładek na gniazda instalacji elektrycznej. W jaki sposób je dobierać? O czym warto pamiętać na etapie zmian w oświetleniu i nie tylko?

Wymagająca łazienka

Łazienka jest tuż obok kuchni najbardziej wymagającym pomieszczeniem w domu. Trzeba zapewnić w niej temperaturę na odpowiednim poziomie, wyższą niż w pozostałych pokojach. Należy zadbać o właściwą wentylację, by skutecznie walczyć z wilgocią, której w łazience jest bardzo dużo. I wreszcie znaczenie ma rodzaj zastosowanych źródeł światła, jak i sposób ich sterowania. Na koniec zaś nie można pominąć funkcjonalności, miejsca montażu i zabezpieczenia gniazdek, do których podłączane będą łazienkowe sprzęty.

Czego potrzebujemy? Trzech rodzajów oświetlenia – głównego, bocznego i dekoracyjnego. Dobrym rozwiązaniem są zajmujące niewiele miejsca plafony, które mogą zagościć zarówno na suficie – spełniając funkcje światła głównego, jak i na ścianach, gdzie zastąpią klasyczne kinkiety. Dobrze jest stawiać na lampy o niezbyt skomplikowanej konstrukcji, by nie mieć problemu z utrzymaniem ich w czystości. Poza tym światło musi być odporne na zachlapania i wysoki poziom wilgotności.

Ten ostatni aspekt tyczy się także gniazdek. I one w dużej mierze narażone są na zachlapania i kontakt z wodą, co niestety nie sprzyja bezpiecznemu korzystaniu z łazienkowych sprzętów. Jak zadbać o tę kwestię? Warto postawić na gniazdka bryzgoszczelne, które montuje się równie prosto, co tradycyjne. Różni je natomiast to, że posiadają specjalną klapkę chroniącą właśnie przed dostępem wilgoci i zachlapaniami. Takie gniazdka można zakupić w sklepie https://Gajwer.pl. Gwarantują nie tylko właściwą ochronę, ale i są wysoce estetyczne. Dostępność w różnych kolorach sprawia, że z powodzeniem wpisują się w zastosowany w łazience wystrój.

Dla oszczędności i większej wygody

W salonie, pokoju dziennym, sypialni, domowym biurze czy przedpokoju, sumarycznie mamy całkiem sporo punktów świetlnych. Niestety ich wykorzystywanie w sposób niekontrolowany, wpływa na coraz wyższe rachunki za prąd. Możemy tutaj zadać sobie pytanie, jak w takim razie pogodzić potrzebę korzystania z tak licznego oświetlenia, z oszczędnościami? Z pomocą przychodzą dwa rozwiązania.

Pierwszym z nich jest zastosowanie włącznika ze ściemniaczem. Przede wszystkim ściemniacz daje szansę na regulowanie poziomu natężenia światła. Nie zawsze przecież potrzebujemy w pełni rozświetlonego pokoju, a innym razem niepotrzebnie włączamy kilka lamp, bo światło płynące z jednej to dla nas zbyt mało. Tym samym fundujemy sobie tylko pozorny komfort świetlny i wygodę korzystania z każdego pomieszczenia, a w praktyce wcale nie jest idealnie, natomiast rachunki nie mają szans być obniżonymi.

Ściemniacz to nie tylko okazja, by bardziej świadomie korzystać z energii elektrycznej. To po prostu wygodny sposób sterowania każdym źródłem światła, niezależnie od pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Tego typu produkt to tak naprawdę zaawansowane rozwiązanie, na które warto postawić.

Druga propozycja dotyczy włączników dotykowych zwykle umieszczonych na szklanym panelu. I w tym przypadku możemy liczyć na oszczędności oraz kontrolowany sposób korzystania nie tylko z oświetlenia. Panel dotykowy może służyć do sterowania światłem, ale i roletami, żaluzjami czy klimatyzacją. Dobieramy do niego pilot, by o włączaniu i wyłączaniu poszczególnych instalacji, decydować siedząc na kanapie lub w fotelu. Wygodnie i oszczędnie zarazem!

Opisane propozycje sprzyjają podnoszeniu komfortu korzystania z domowych wnętrz. Stają się inwestycją. Poza tym zarówno gniazdka bryzgoszczelne, jak i panele dotykowe, są zdecydowanie bardziej estetyczne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Czy można mieć jeszcze jakieś wątpliwości? My nie mamy!

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.