Rekuperacja – co powinniśmy o niej wiedzieć
2 min read
Rekuperacja to nic innego jak odzyskiwanie energii przy pomocy wentylacji mechanicznej, która umożliwia przekazywanie ciepła z jednego źródła do drugiego za pośrednictwem wymiennika zwanego rekuperatorem. Wydajność rekuperatora określa się w ilości odzyskiwanego ciepła. Statystycznie ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu rekuperatora grawituje wokół 80%.
Wentylacja mechaniczna działa pod wpływem ruchu powietrza wytwarzanego przez urządzenie zwane rekuperatorem. Główną funkcją rekuperatora jest kontrola ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (najczęściej wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.
Podsumowując, możemy określić rekuperacje jako system umożliwiający wymianę zużytego, brudnego powietrza na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Ma to kapitalne znaczenie przede wszystkim dla naszego zdrowia, ponieważ dzięki zainstalowaniu systemu rekuperacji pozbywamy się z domowych pomieszczeń zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów a także usuwamy z powietrza pyłków co jest niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia alergików, usuwamy z powietrza również roztocze, wirusy i bakterie.
To jednak nie wszystko, bowiem dzięki rekuperacji nie dociera do nas uliczny hałas, który jest przyczyną coraz większej liczby schorzeń oraz usuwamy wilgoć – zwłaszcza w kuchni i w łazience, a także błyskawicznie usuwamy niemiłe zapachy z kuchni czy WC.
Rekuperacja umożliwia również tzw. wentylacje na żądanie czyli szybkie przewietrzanie pomieszczeń oraz – co niezwykle istotne dla pani domu – w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie i odkurzacz jest używany o wiele rzadziej, ponieważ jest mniej kurzu.
Nie zapomnijmy także, że w upalne letnie dni w oknach, które nie mają zainstalowanego systemu rekuperacji, trzeba otwierać okna przez które wlatują dokuczliwe komary. System rekuperacji powoduje, że okna mogą być zamknięte cały czas a mimo to my nie odczujemy żadnego dyskomfortu.
Tak więc rekuperacja stale wymienia powietrze w domu utrzymując odpowiedni poziom wilgoci – dzięki temu chroni go przed jeszcze jedną zmorą wilgotnych mieszkań – grzybem.
I na koniec jedna jeszcze uwaga: rekuperatory coraz częściej cechują się pełną automatyką działania. Przyjmujesz w domu gości? Rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób wydychających dwutlenek węgla i wilgoć w Twoim mieszkaniu.