15 kwietnia 2024

Prawidłowy montaż elewacji drewnianej

3 min read
Drewniana elewacja domu

Drewniana elewacja domuMoże być prawdziwą chlubą naszego domu i elementem wyróżniającym go spośród innych projektów. W czasach, w których szczególnej wartości nabiera to, co piękne i naturalne, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Elewacja drewniana na pewno jest jednym z nich. Podejmując decyzję o jej montażu powinniśmy skrupulatnie przygotować się zarówno do wyboru odpowiedniego materiału, jak i odpowiedniej instalacji.

Z tym pozornie niełatwym zadaniem powinna sobie poradzić bez większych problemów każda złota rączka. Przed przystąpieniem do prac należy jednak zwrócić się do architekta, który przygotuje dla nas dokładny projekt konstrukcji nośnej. To od precyzji i jakości montażu zależeć będzie efekt końcowy i wygląd całej elewacji – warto podejść do tego zadania profesjonalnie.

Montaż elewacji drewnianej

Zachwycając się pięknem elewacji wykonanej z naturalnego drewna, często zapominamy o tym, że warstwa zewnętrzna to zaledwie zwieńczenie zdecydowanie bardziej skomplikowanej konstrukcji. Chociaż to od niej zależy niezwykle ważna strona estetyczna, aby osiągnąć wymarzony efekt, należy skrupulatnie podejść także do montażu elementów ukrytych pod deskami. Podstawą konstrukcji jest tak zwany ruszt – to właśnie on spaja elewację, niweluje jej ruchy, a dzięki zachowaniu szczelin pozwala na swobodny przepływ powietrza. Wykonuje się go zazwyczaj z tego samego gatunku drewna, z którego wykonana jest cała elewacja. Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór wilgotności drewna – powinna być taka sama dla całej konstrukcji. Należy zwrócić także szczególną uwagę na zachowanie poziomu wszystkich elementów – w tym celu przyda nam się przede wszystkim poziomica. Deski elewacyjne montujemy pod kątem 90 stopni do łat, z których wykonany jest ruszt. Pierwsze z nich powinny znaleźć się minimum 30 cm nad powierzchnią ziemi. Deski poziome montujemy od dołu do góry. Aby uniknąć odbarwień drewna, powinniśmy wykorzystywać wkręty o odpowiedniej długości, wykonane ze stali szlachetnej. Przed wkręcaniem najlepiej nawiercić deskę – pozwoli to na uniknięcie jej pęknięcia, powinniśmy także zachować minimum 10 centymetrowy odstęp od jej krawędzi.

Konserwacja elewacji drewnianej

Właściwy montaż elewacji drewnianej to jeszcze nie wszystko. Aby spełniała swoją rolę i na długo zachowała swój wygląd, musimy poddać ją procedurze impregnacji. Jeżeli wybieramy standardowe rozwiązania, powinniśmy przed instalacją przynajmniej jednokrotnie pokryć deski profesjonalnym impregnatem ze wszystkich stron. Kolejną warstwę nałożymy już po montażu elewacji – pozwoli ona dodatkowo chronić powierzchnię przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Najczęściej do konserwacji elewacji wybiera się lazury. Wybór preparatu powinniśmy uzależnić od warunków atmosferycznych, na które narażona jest konstrukcja. Dzięki odpowiedniemu środkowi możemy także zmieniać kolor desek – ostateczny efekt będzie zależny od stopnia pigmentacji. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli naszą elewację postanowimy wykonać z modyfikowanych termicznie desek Thermo. W przeciwieństwie do tradycyjnego drewna, produkt ten nie jest podatny na oddziaływanie czynników zewnętrznych, nie pracuje i nie odkształca się. Jego konserwację przeprowadza się jedynie w celu uniknięcia patynowania pod wpływem promieni UV.


Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

1 thought on “Prawidłowy montaż elewacji drewnianej

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.