28 maja 2024

Polska w remoncie – jakie prace przeprowadziliśmy w 2019 roku?

2 min read
fixly

49% Polaków wykonało remont w 2019 roku. Prace odbywały się głównie w kuchni i salonie, a co piąta osoba przeprowadziła modernizację całego domu lub mieszkania.

Budżet remontowy

Okazało się, że aż 47% Polaków wydała na prace związane z remontem więcej, niż przewidywała – wynika z raportu “Jak remontują Polacy” serwisu Fixly. W planowanej kwocie zmieściło się tylko 23% osób. Średnią sumą przeznaczaną na to przedsięwzięcie było 20 tys. zł. Zdecydowana większość respondentów (92%) skorzystała z zebranych oszczędności, by móc sfinansować remont. Drugim najczęściej wybieranym źródłem finansowania był kredyt, zaciągnięty w celach remontowych przez 16% Polaków.

fixly

Kiedy i co remontowaliśmy?

Czasem, który najbardziej sprzyjał prowadzeniu prac remontowych, był w 2019 roku przedział od kwietnia do września.  Części mieszkania lub domu, które najchętniej poddawaliśmy modyfikacjom to kuchnia oraz salon z jadalnią. Każde z tych pomieszczeń remontowało po 57% badanych. Zaraz za nimi znalazła się łazienka / WC oraz sypialnia.  Cały dom lub mieszkanie remontowało 19% respondentów.

Prace remontowe, które miały miejsce w naszych domach, to w większości malowanie ścian i sufitów oraz wykończenie podłogi. Na zmianę lub odświeżenie koloru ścian zdecydowało się 85% respondentów, a podłogę położyło 46% z nich.

fixly

Kiedy potrzebny jest fachowiec?

Na wykonanie prostszych prac samodzielnie lub z pomocą znajomego zdecydowało się 72% respondentów. Obejmowały one w większości tapetowanie i malowanie ścian lub sufitów. Większość z etapów remontu wymagała jednak zatrudnienia fachowca. Najczęściej potrzebowaliśmy go w celu montażu lub wymiany okien, instalacji ogrzewania oraz zabudowy karton-gips. Większość Polaków (89%) było zadowolonych z usług świadczonych przez wykwalifikowane osoby. Jak dotarliśmy do odpowiednich fachowców? Najczęściej odbywało się to dzięki poleceniu przez znajomego. Coraz więcej osób szuka także usługodawców w sieci. W 2019 roku 30% Polaków skorzystało z serwisów, wyszukiwarek, mediów społecznościowych lub innych sposobów na znalezienie fachowca w sieci.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.