Podstawy montażu płyt karton gips
2 min readPłyty g-k to bardzo popularny materiał budowlany. Stosując je możemy szybko, tanio i bez większego bałaganu wykończyć pomieszczenia oraz przeprowadzić remont. Płyty wykorzystuje się najczęściej do wykonywania okładzin ściennych, sufitów podwieszanych oraz ścianek działowych. Poniżej znajdziesz opis jak należy prawidłowo wykonać te prace budowlane.
Okładzina ścienna na stelażu
Jeśli chcemy szybko stworzyć idealnie prostą ścianę, to montaż płyt jest idealnym rozwiązaniem. Zaczynamy od przykręcenia profili stalowych do ściany zachowując rozstaw 60cm. Jeśli chcemy zapewnić lepszą izolacyjność akustyczną w pomieszczeniu to profile należy pokryć odpowiednią taśmą akustyczną, a przestrzeń pomiędzy ścianą, a płytą wypełnić wełną mineralną. Następnie przykręcamy warstwę płyt gipsowych. Połączenia należy spoinować używając odpowiedniej masy szpachlowej, a po jej wyschnięciu wygładzić powierzchnię. Na końcu gruntujemy i wykańczamy farbą, tapetą lub w inny sposób.
Sufit podwieszany
Takie rozwiązanie jest często wybierane, aby ukryć instalacje lub obniżyć wysokość pomieszczenia. Dodatkową zaletą jest tutaj możliwość zastosowania punktowego oświetlenia, wentylacji oraz nagłośnienia sufitowego. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie wysokości na jakiej ma znajdować się warstwa płyt i przykręcamy profile ścienne. Następnie na suficie należy wyznaczyć miejsca, w których będą przykręcone elementy systemowych zawiesi. Po montażu zawiesi można wsunąć profile sufitowe (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/profile-stalowe) na ruszt z profili ściennych i przykręcić je do zawiesi. Następnie do przygotowanego stelażu z profili sufitowych należy przykręcić płyty g-k. Ostatnim etapem jest spoinowanie połączeń płyt.
Ścianka działowa
Konstrukcja ścianki działowej pozwala w łatwy i szybki sposób podzielić pomieszczenie. Zaczynamy od wyznaczenia miejsca ściany na podłodze, ścianach oraz suficie. Warto tu od razu zaznaczyć miejsca ewentualnych otworów np. drzwiowych. Zgodnie z wyznaczonymi liniami montujemy stelaż na podłożach oraz w powstałą ramę wsuwamy profile pionowe. Wszelkie otwory w ścianie muszą być wykonane ze specjalnych profili ościeżnicowych. Następnie przykręcamy płyty z jednej strony konstrukcji. Kolejnym krokiem jest umieszczenie materiału izolacyjnego wewnątrz stelaża. Później przykręcamy płyty z drugiej strony, spoinujemy i gotowe.
Dzięki wielkie za podpowiedzi! Czasami człowiek siedzi i trudzi się nad rozwiązaniem problemu, a tu wystarczy załączyć komputer i tak wiele odpowiedzi w jednym.