16 kwietnia 2024

Podkład podłogowy- element podłogi decydujący o jej trwałości

5 min read
podklad podlogowy

Podkład podłogowy stanowi zarówno warstwę nośną, jak i wyrównawczą podłogi, stąd też można określić go jej najważniejszym elementem. Oprócz tego, że definiuje jej trwałość, a tym samym jakość użytkowania, ma istotny wpływ na akustykę wnętrza i przewodzenie ciepła. Niezwykle ważne jest, więc to, aby do jego wykonania wybierać wysokogatunkowe produkty, a następnie zadbać o jego prawidłową pielęgnację.

Co to jest podkład podłogowy?

Podkład podłogowy jest najważniejszym elementem każdej podłogi. Stanowi on warstwę pośrednią pomiędzy pokrytym materiałami izolacyjnymi stropem, a okładziną.

Jakość podkładu podłogowego w znacznym stopniu determinuje możliwość prawidłowego ułożenia, a następnie komfortowego użytkowania posadzki. Jastrychy – bo tak też potocznie określa się podkłady podłogowe i ich wymagania technologiczne oraz charakterystykę określa norma PN-EN 13813:2003.

Na właściwości jastrychu ma wpływ wiele czynników. Wśród nich należy wymienić między innymi to, w jaki sposób są one wykonywane – ręcznie czy też może mechanicznie. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie oraz precyzja fachowców, którym powierzymy wykonanie podkładu podłogowego. W kwestii parametrów, wiele zależy, od jakości zastosowanych materiałów, jak również ich dozowania.

Rola podkładu w budownictwie – jakie parametry są ważne

Podkład podłogowy przejmuje obecnie coraz więcej funkcji, nie tylko służy za wyrównanie podłoża, ale również staje się powierzchnią grzewczą za pomocą różnych systemów ogrzewania płaszczyznowego, ponadto musi spełniać wysokie wymagania wytrzymałości na zginanie oraz ściskanie, stawiane przez coraz nowsze rodzaje okładzin końcowych. Jeśli chcemy, aby podkład podłogowy spełniał Nasze oczekiwania przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego klasę wytrzymałości na zginanie oraz wytrzymałości na ściskanie, są to dwie podstawowe charakterystyki określające jego jakość. Dla jastrychu z wbudowanym systemem ogrzewania płaszczyznowego, minimalną klasą wytrzymałości jest C16- F3.

Ważnym parametrem dla jastrychu jest także wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ, jeśli planujemy wykorzystać go na ogrzewanie podłogowe. W tym wypadku zadaniem podkładu jest szczelne otulenie rurek, aby wydajnie i równomiernie przekazywała ciepło do posadzki.

Z uwagi na to, że na warstwę podkładową montowane są różnego rodzaju okładziny podłogowe, w tym np. panele czy też duże płytki, warto brać pod uwagę jego wysoką jakość, aby być pewnym, że montaż przebiegnie sprawnie, okładzina nie będzie pękać ani się odspajać.

lafarge

Wszystkie wspomniane wymagania spełnia produkt iX CPP20 marki Lafarge stworzony między innymi do wykonania podkładów w klasach CT-C12-F2 do CT-C30-F5 zgodnie z normą PN-EN 13813: 2003. Z powodzeniem można również zastosować go do produkcji betonu w klasach od C16/20 do C35/45, jako posadzkę w piwnicach i garażach lub na balkonach oraz tarasach.

Innowacja na rynku – Lafarge iX CPP20

W produkcie iX CPP20 wykorzystano innowacyjną technologię. Polega ona na modyfikacji wieloskładnikowego cementu portlandzkiego w taki sposób, że jego właściwości robocze oraz parametry wytrzymałościowe i reologiczne spełniają wszelkie wymagania, jakie stawiane są zarówno przez aplikatorów jak również posadzkarzy. Biorąc pod uwagę, jakość podłoża, a także układ warstw produkt iX CPP20 znajduje swoje zastosowanie zarówno w wykonaniu podkładu podłogowego zespolonego z podłożem nośnym, na warstwie pośredniej z folii PE, jak również na warstwie izolacji termicznej lub akustycznej. Szczególnie dobrze sprawdza się, jako podkład z wbudowaną instalacją ogrzewania podłogowego.

Jakość podkładu a jego prawidłowa pielęgnacja.

Aby podkład mógł spełniać w pełni swoje funkcje, a tym samym uzyskał prawidłowe parametry oraz właściwości ogromnie istotną kwestią jest nie tylko jego właściwe ułożenie, ale również zadbanie o prawidłową pielęgnację w okresie dojrzewania. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie posadzki po jej wykonaniu.

Po pierwsze, trzeba zatroszczyć się o to, aby świeżo wbudowany podkład nie był narażony na utratę wilgotności, jak również należy chronić go przed nadmiernym wysychaniem. W budynku, w którym został zaaplikowany nie można dopuszczać do przeciągów, nasłonecznienia ani spadku temperatury poniżej 5oC. W ciągu pierwszych 24 godziny od wbudowania jastrych należy zwilżyć wodą oraz zabezpieczać folią na następne 7 dni. W okresach upałów, należy podkład podłogowy polewać wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dopiero po upływie 7-10 dni możliwe jest uruchomienie wentylacji mechanicznej. Co ważne, już po tygodniu od aplikacji produktu iX CPP20 podkład uzyskuje 40 proc. swojej wytrzymałości i bez obaw można rozpoczynać lekkie prace budowlane. To bardzo ważne, ponieważ w dużym stopniu przekłada się to na skracanie czasu realizacji inwestycji.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z jastrychem z wbudowaną instalacją ogrzewania podłogowego, należy przed przystąpieniem do prac okładzinowych zadbać o przeprowadzenie procesu wygrzewania. Można to zrobić po upływie 28 dni od realizacji.

Proces wygrzewania należy rozpocząć od temperatury czynnika grzewczego, nie wyższej niż 10oC powyżej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Następnie, co 24 godziny należy podnosić temperaturę o 5oC do uzyskania wartości 45oC, którą utrzymujemy przez 48 h. Kolejnym etapem jest obniżanie temperatury o 10oC, co 24 godziny do uzyskania temperatury wejściowej. Podczas prowadzenia procesu wygrzewania należy pozostawić otwarte okna.

Zalety zastosowania iX CPP20

Niewątpliwą zaletą produktu iX CPP20, oprócz bardzo dobrej reologii oraz parametrów wytrzymałościowych, jest to, że jego przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Przy aplikacji maszynowej nie istnieje problem ze stratami i dzieleniem materiału z racji tego, że producent pakuje go w worki o pojemności 20 kg. Aby otrzymać gotową do aplikacji mieszankę, wystarczy połączenie zawartości dwóch worków z kruszywem i wodą bez konieczności dodawania do niej domieszki uplastyczniającej. Ponadto nowatorska formuła iX CPP20 to gwarancja sprawnego zatarcia mechanicznego produktu oraz łatwego wypoziomowania, co w bardzo dużym stopniu przekłada się na zaoszczędzenie czasu pracy nawet o 20 procent.

Prace posadzkarskie z zastosowaniem produktu iX CPP20 można z powodzeniem przeprowadzać zarówno latem, jak i zimą, o ile temperatura w nieogrzewanych obiektach nie jest niższa niż 5o C, a także nie wyższa niż 35o C. Istotne jest również to, że na podkład podłogowy wykonany na bazie iX CPP20 z powodzeniem można stosować dowolną wierzchnią okładzinę, w tym m.in. płytki ceramiczne i gresowe, panele podłogowe, okładziny drewniane czy też deski o dużych długościach.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.