Panele fotowoltaiczne – jaki rodzaj wybrać?
2 min readPanele fotowoltaiczne przekształcają pozyskaną przez siebie energię słoneczną w energię elektryczną. Dzięki nim gospodarstwo domowe może się niemal całkowicie uniezależnić od sieci energetycznej.
Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to najprostszy a przy okazji wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. To co go wyróżnia, to przede wszystkim lekkość, niesłyszalność pracy, bezobsługowość i niezawodność.
Panele fotowoltaiczne – rodzaje
To, który rodzaj paneli fotowoltaicznych sprawdzi się w konkretnym domu, zależy od wielu czynników. Na początek jednak dowiedzmy się, czy warto jednak dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.
Monokrystaliczne – wykonane są one z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. To co wyróżnia ogniwa monokrystaliczne to jednolity kolor i nietypowy kształt – ośmiokąta. Szacowana sprawność tych ogniw to od 14 do 17%. Ponieważ ogniwa monokrystaliczne to dosyć zaawansowana technologia, koszt takich ogniw jest wyższy w porównaniu z innymi rodzajami.
- Polikrystaliczne – produkowane są one z wykrystalizowanego krzemu. Mają kwadratowy lub prostokątny kształt oraz niejednokrotną powierzchnię płytki, na której dostrzec można paski. Ich sprawność szacowana jest na 12-14%.
- Cienkowarstwowe – to lekkie panele, które można łatwo montować na elewacji budynków. Są odporne na wysokie temperatury. Charakteryzują się jednak mniejszą sprawnością – 8-12% i do poprawnego działania potrzebują droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy) co w połączeniu ze spadającą z czasem sprawnością sprawia, że cieszą się one zdecydowanie najmniejszą popularnością.
Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?
To zanim zdecydujemy się na konkretne panele fotowoltaiczne powinniśmy przeanalizować kilka kwestii. Warto się przy tym skupić wyłącznie na ogniwach mono- i polikrystalicznych.
- Powierzchnia pod montaż modułów. Jeśli miejsca pod montaż paneli mamy niewiele, to najlepszym wyborem będą moduły monokrystaliczne, które dają więcej mocy z jednego m².
- Koszt inwestycji. Lepiej w tej kwestii wypadają ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagają niższych nakładów finansowych niż moduły polikrystaliczne. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.
Panele mają dużo dobrych właściwości, ale rachunki nie zmniejszą się od razu. Trzeba na efekty trochę poczekać 🙂