22 czerwca 2024

Oświetlenie schodów – czym się kierować przy jego wyborze?

2 min read
oswietlenie przy schodach

Wybór odpowiedniego oświetlenia schodów ma ogromny wpływ na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. Poruszanie się pod schodach wewnętrznych bez optymalnego doświetlenia ich powierzchni zwiększa bowiem ryzyko bolesnych kontuzji, więc nie można pozwolić sobie nawet na najmniejsze niedociągnięcia. Nie zapominajmy również, że lampy nad schody pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną, dlatego ich design powinien znaleźć się wśród czynników determinujących ich zakup. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lamp do klatki schodowej? Podpowiadamy!

Lampy wiszące nad schody – gdzie się sprawdzą?

Przy wyborze lamp na schody należy w pierwszej kolejności dokładniej przyjrzeć się rozmiarowi pomieszczenia ze schodami. Jest to istotne w kontekście optymalnego rozkładu źródeł światła oraz dostosowania jego natężenia. W ustawnych klatkach schodowych o niewielkich rozmiarach można zdecydować się na jedno główne oświetlenie, np. w postaci lampy wiszącej nad schody, która z łatwością doświetli każdy ich metr kwadratowy. Należy jednak uważać na długość lampy, aby nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu schodów. Wiele nowoczesnych modeli lamp sufitowych posiada jednak wygodny mechanizm regulacji, który pozwala skrócić przewód do optymalnej długości. Lampy wiszące doskonale sprawdzą się również w wysokich klatkach schodowych oraz pomieszczeniach z półpiętrem.

Lampy do oświetlenia schodów – uniwersalne kinkiety

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do klatki schodowej okazują się funkcjonalne kinkiety, które wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Lampy schodowe przeznaczone do montażu na ścianę pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a ponadto pozwalają stworzyć wydajny system oświetlenia punktowego. Ten sprawdza się zwłaszcza w długich i mało ustawnych pomieszczeniach, ale równie świetnie sprawuje się w standardowych klatkach schodowych. Kinkiety nad schody mogą stanowić zarówno samodzielne oświetlenie schodów, jak i dopełnić oświetlenie górne.

Lampy nad schody i ich estetyka

W korytarzach ze schodami często nie ma miejsca na dodatkowe elementy dekoracji wnętrz, dlatego też niezawodnym rozwiązaniem okazuje się zakup efektownych lamp o niebanalnym designie. Wśród najmodniejszych modeli dostępnych m.in. na stronie https://abanet.pl/209-lampy-nad-schody nie brakuje klasycznych lamp z białymi kloszami, ale też minimalistycznych reflektorów z metalicznymi wykończeniami. Dużą popularnością cieszą się również lampy wiszące z kloszami w abstrakcyjnych, geometrycznych kształtach, jak również nowoczesne plafony z możliwością montażu zarówno na suficie, jak i na ścianie.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.