Oświetlenie LED i jego zalety
3 min readOświetlenie LED szturmem zdobywa rynek. Dzięki swoim licznym zaletom, przekonuje do siebie coraz więcej konsumentów. I choć technologia LED rozwija się już od przeszło stu lat, dopiero teraz możemy zbierać owoce pracy naukowców i cieszyć się ogólnodostępnymi lampami LED i możliwościami, jakie stwarzają w aranżacji wnętrz.
Obserwując rozwój technologii LED, możemy mówić o prawdziwej rewolucji w branży oświetleniowej. Jej historia zaczęła się od maleńkiej diody, która dawała bardzo niewiele światła, dziś natomiast możemy cieszyć się lampami LED, które nie dość, że świecą jasno i mocno, to jeszcze są energooszczędne, charakteryzują się długą żywotnością oraz doskonale wpisują się ekologiczne podejście osób dbających o środowisko naturalne.
Zalety oświetlenia LED
O licznych zaletach, jakie posiada oświetlenie LED, z pewnością słyszał już każdy. Warto jednak raz jeszcze zebrać tę wiedzę i usystematyzować ją, choćby po to, by dokonując zakupu dokładnie wiedzieć, na jakie parametry warto zwracać uwagę.
Wielkość
Diody LED oraz zbudowane z nich źródła światła cechują się niewielkimi w porównaniu z tradycyjną żarówką rozmiarami. Umożliwia to ich zastosowanie w wielu trudno dostępnych miejscach.
Sprawność
Oświetlenie LED charakteryzuje się dużą sprawnością i małymi stratami w czasie przetwarzania prądu elektrycznego w energię świetlną. Ta cecha sprawia, że diody nagrzewają się zdecydowanie słabiej niż tradycyjne żarówki.
Duża paleta barw
Technologia LED umożliwia emitowanie światła w rozmaitych kolorach, charakteryzujących się do tego wyjątkowo mocnym nasyceniem barw, co niemożliwe jest do uzyskania w innym typie oświetlenia. Dodatkowo system LED RGB, który posiada opcję elektronicznego sterowania światłem, daje możliwość dowolnej zmiany barwy emitowanego światła, w tym płynne przejścia pomiędzy różnymi barwami.
Szybkość działania
Diody LED charakteryzują się tym, że zapalają się i gasną zdecydowanie szybciej niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu można nimi efektywnie sterować przy pomocy modulacji PWM, a to z kolei daje możliwość budowania z wykorzystaniem oświetlenia LED dużych instalacji świetlnych, które sterowane są z jednego miejsca.
Żywotność
Diody LED cechują się znacznie dłuższą żywotnością niż tradycyjne oświetlenie. Ich czas pracy producenci określają na poziomie 30 000 do nawet 100 000 godzin. Warto wspomnieć, że po upływie wskazanego czasu lampa LED nie przestaje świecić, ale powoli traci swoją jasność. W efekcie może służyć przez wiele kolejnych godzin, z tym że dawać będzie nieco mniej światła. Producenci, jako żywotność określają zazwyczaj czas, po którym dioda traci ok. 30% swojej jasności.
Skupiona wiązka światła
Diody LED emitują skupioną wiązkę światła, co znajduje wiele zastosowań w aranżacji wnętrz. W niektórych przypadkach ta cecha postrzegana jest jednak jako wada.
Ekologia
Diody LED zbudowane są z materiałów, które nie wykazują szkodliwości dla środowiska naturalnego.
Odporność na uszkodzenia mechaniczne
Lampy LED, dzięki temu, że nie zawierają kruchych, ani luźnych części mechanicznych są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż inne typy oświetlenia. Co więcej, dobrze znoszą też wilgotne środowisko oraz niskie temperatury.
Brak uderzenia prądowego
Uderzenie prądowe to zjawisko charakterystyczne dla tradycyjnego oświetlenia. Polega na tym, że żarówka w momencie włączania światła pobiera znacznie więcej mocy niż w trakcie świecenia. Wynika to z tego, że zimny żarnik ma mniejszą rezystancję niż gorący, stąd do czasu, dopóki nie rozgrzeje się odpowiednio mocno, pobiera znacznie więcej prądu. Zatem częste włączanie żarówek skutkuje zwiększonym poborem prądu i skróceniem żywotności żarówki. W przypadku diod LED nie występuje zjawisko uderzenia prądowego.
Choć wymieniono tu wiele zalet, to i tak nie są to wszystkie warte uwagi, wartościowe cechy oświetlenia LED. Nie mniej jednak mam nadzieję, że choć po części udało mi się przybliżyć, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę.
w porównaniu ze zwykłymi żarówkami to i tak wiele zalet 😀