Ogrodzenie z siatki plecionej – zalety, zastosowanie i montaż
2 min read
Wykonanie ogrodzenia nie musi być związane ze sporym kosztem. Gdy liczy się przystępna cena i trwałość na lata, odpowiedź to ogrodzenie z siatki plecionej. Co warto o nim wiedzieć przed rozpoczęciem montażu?
Siatka pleciona – budowa
Plecionymi siatkami nazywa się rodzaj siatek powstających poprzez splatanie ze sobą drutu. W efekcie powstaje siatka o charakterystycznych oczkach w kształcie rombów oraz o lekko elastycznej strukturze.
Siatki plecione są produkowane z drutów o różnych średnicach, zwykle około 2,5-3 mm, natomiast przeciętna wielkość oczka to około 65 x 65 mm.
Do wykonania siatek plecionych stosowane są druty ocynkowane – zabezpieczone przed korodowaniem. Dodatkowo producent siatek – http://sitodrut.com.pl może zaoferować siatki PCV, które pokryte są warstwą tworzywa, co nadaje im dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i estetyczny wygląd.
Zalety plecionych siatek ogrodzeniowych
Ogrodzenie wykonane z siatek plecionych ma wiele zalet. Wśród nich znajdują się poniższe:
- Niski koszt wykonania ogrodzenia,
- Wieloletnia trwałość,
- Odporność na czynniki pogodowe,
- Łatwy i szybki montaż,
- Wszechstronne zastosowanie,
- Różne warianty siatek do wyboru.
Te zalety powodują, że siatki ogrodzeniowe są chętnie wybierane do grodzenia różnych posesji, między innymi domów, działek, terenów przemysłowych, rolniczych.
Siatka pleciona na ogrodzenie – co wybrać?
Szeroka gama siatek plecionych dostępnych w sprzedaży wymaga wcześniejszego zapoznania się z asortymentem oraz określenia własnych wymagań, aby dobrać właściwy typ materiału na ogrodzenie.
Przy wyborze siatki ogrodzeniowej plecionej należy zwrócić uwagę na:
- Grubość drutu – grubszy drut jest bardziej wytrzymały, ale siatka będzie wtedy droższa. Najczęściej kupowane są siatki z drutu o średnicy 2,5-3 mm.
- Zabezpieczenie drutu – ocynkowanie lub dodatkowe powlekanie PCV.
- Wielkość oczka – standard to 65 x 65 mm, ale można także wybrać siatkę o mniejszych oczkach, która zapewnia lepszą ochronę.
- Wysokość siatki – dopasowana do oczekiwanej wysokości ogrodzenia, z podmurówką lub bez.
Jak zamontować siatkę plecioną?
Montaż siatki plecionej jest prosty i szybki, jednak wymaga odpowiednich materiałów dodatkowych i narzędzi.
Ogrodzenie z siatki może być wykonane na podmurówce albo bez niej. Podmurówka dodatkowo wzmacnia płot, poprawia jego bezpieczeństwo i chroni siatkę przed uszkodzeniem od wilgotnego podłoża.
Do montażu siatki stosowane są słupki ogrodzeniowe montowane w gruncie. Słupki służą do zaczepienia siatki oraz dodatkowego drutu napinającego, który zabezpiecza całą siatkę przed opadaniem. Drut napinający umieszczany jest w trzech pozycjach – na dole, na środku oraz na szczycie ogrodzenia albo tylko na dole i na górze.
Aby poprawić poziom bezpieczeństwa, drut siatki plecionej na górze i na dole powinien być odpowiednio dogięty, aby zminimalizować ryzyko urazów.