25 kwietnia 2024

Najlepsze oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń

3 min read

Dobór oświetlenia do wnętrza zależny jest od szeregu czynników. Najważniejsze, które bierzemy w pierwszej kolejności pod uwagę, to metraż danego pomieszczenia, jego funkcje oraz zastosowany wystrój. Decydując się na konkretne lampy trzeba także pamiętać o żarówkach, ich mocy oraz barwie. W jaki sposób poradzić sobie z oświetlaniem poszczególnych pomieszczeń?

Małe jest piękne!

Najmniejsze metrażem pomieszczenia wcale nie muszą być banalne, zagracone i nieprzyjazne. Rynek oświetleniowy podsuwa sporo propozycji, dzięki którym skromny pokoik ma szansę być i wygodny, i doskonale urządzony. Podstawowa zasada w takim przypadku, to wybieranie lamp, które są minimalistyczne i skromne rozmiarami.

Dobrze sprawdzają się plafony, ponieważ nie zajmują zbędnie powierzchni, a gwarantują równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Poza tym plafony mają konstrukcję, która pozwala na montaż na suficie, ale i na ścianach. Nadaje się im zatem roli oświetlenia głównego lub dodatkowego, w zależności od potrzeb. Przeglądając propozycje producentów oświetlenia, jak te z oferty sklepu https://lampy.it/, przekonujemy się, że plafon bardzo często zdobi. Ciekawa forma, nietypowa i nieoczywista, spełnia swoje praktyczne funkcje, jednocześnie pozwalając pozbyć się stojących ozdób, które nic nie wnoszą do aranżacji.

Duzi mogą więcej?

W obszernych salonach, pokojach gościnnych, łazienkach, kuchniach i nie tylko, można pozwolić sobie praktycznie na dowolne oświetlenie. Trzeba jedynie rozważyć, jakie role spełnia dany pokój. Być może jest wielofunkcyjny i potrzeba podziału na strefy, albo też służy tylko jednemu celowi. Do tego dochodzi kwestia aranżacji i dostępu światła naturalnego. Ciemne pomieszczenia, nawet te przestronne, ale ze względu na usytuowanie cierpiące na zbyt małą ilość światła wpadającego przez okna, potrzebują dobrze rozświetlającego oświetlenia.

W każdym z powyższych przypadków sprawdzają się lampy wiszące. Im wyższy jest sufit, tym na dłuższą linkę, na której zawieszone jest oświetlenie, można sobie pozwolić. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku lamp wiszących rozmieszczonych w regularnych odległościach.

Oświetlenie wiszące mogą uzupełniać kinkiety lub plafony montowane na ścianach. Ich zadaniem zwykle jest tworzenie klimatu wnętrza i podkreślanie najbardziej charakterystycznych, najciekawszych elementów aranżacyjnych. Z tego względu światło padające z lamp wiszących powinno być wyraziste i białe. Oświetlenie boczne lub to, które ma za zadanie wydzielać strefy, musi być żółte, bo jest przyjaźniejsze, subtelniejsze i cieplejsze.

Decydując się na lampy wiszące w kuchni czy jadalni, należy pamiętać o tym, że zbyt nisko zawieszony klosz, a do tego wystająca żarówka, będą oślepiać. Tutaj trzeba zastanowić się nad tym, na jakiej wysokości zamieścić lampę i jakiego będzie ona rodzaju.

Barwa światła i rodzaj żarówek

Zacznijmy od rodzaju żarówek, bo to w dużej mierze kwestia energooszczędności. Pod tym względem wygrywają LED-y, które są najtrwalsze, najbardziej żywotne, a co za tym idzie, przynoszą oszczędności. Pierwotny zakup to inwestycja tak naprawdę w mniejszy pobór mocy. Ponadto LED-y nie nagrzewają się, dlatego są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Trzeba przemyśleć, w którym pomieszczeniu i w jaki sposób używamy oświetlenia, bo nie zawsze LED-y będą koniecznością.

Barwa światła ma za to znaczenie dla uzyskiwanej atmosfery wnętrza oraz komfortu jego użytkowania. Żółte światło uspokaja, relaksuje i buduje przyjazny klimat. Białe za to pozwala się skoncentrować i skupić na wykonywanych zadaniach.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak z powyższymi wskazówkami udać się do sklepu i zacząć szukać wymarzonego oświetlenia!

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.