15 kwietnia 2024

Najlepsza kostka brukowa – czyli jaka?

2 min read
kostka brukowa

Kostka brukowa to najważniejszy element każdego podjazdu. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich.

Grubość kostki brukowej

Wybierając kostkę brukową na podjazd, należy zwrócić uwagę na jej grubość. Jest to ważne, ponieważ od tego parametru zależy w dużym stopniu wytrzymałość samej nawierzchni. Choć może się wydawać, że grubsze kostki będą bardziej wytrzymałe i trwalsze, niekoniecznie jest to prawdą – znaczenie ma również gęstość samego materiału, a także sposób użytkowania podjazdu.

Zobacz również: jaka jest najlepsza kostka brukowa w Wadowicach?

Grubość kostki brukowej będzie mieć wpływ na to, jak długo potrwa układanie podjazdu. Im cieńsza kostka, tym szybciej można to zrobić. Im grubszy kamień, tym dłużej to potrwa.

Rozmiar

Właściwy rozmiar pozwoli uniknąć problemów z odprowadzaniem wody i wytrzymałością samej nawierzchni. Mniejsza kostka brukowa pomoże także uzyskać lepszą przyczepność na podjeździe zimą i będzie łatwiejsza do usunięcia, gdy konieczne będzie wykonanie prac ziemnych na podjeździe.

Kształt kostki

To aspekt, który ma ogromny wpływ na kwestie aranżacyjne. Wybierając kostkę brukową na podjazd, należy zwrócić uwagę na jej kształt. Dostępnych jest wiele różnych kształtów, dlatego należy wybrać ten, który będzie pasował do danego typu podjazdu.

Najpopularniejsze są oczywiście kostki prostokątne lub kwadratowe. Ich położenie jest stosunkowo proste, a wizualnie pasują niemal do każdego stylu domu. Wybór jest jednak znacznie szerszy. W sprzedaży dostępne są między innymi kostki okrągłe, w kształcie gwiazdy, a nawet o nieregularnych kształtach.

Tekstura bruku

Wybierając kostkę brukową na podjazd, należy zwrócić uwagę na jej fakturę. Szorstka kostka brukowa ma znacznie bardziej chropowatą fakturę niż gładka. Doskonale sprawdza się na ścieżkach i podjazdach, na których wymagana jest nieco większa przyczepność. Ma ona również walory wizualne, ponieważ pozwala na odbicie większej ilości światła od powierzchni, tworząc ładny połysk. Z kolei gładkie powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości – niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.