15 kwietnia 2024

Lampy sufitowe – co zamiast klasycznego żyrandola?

2 min read
Lampy sufitowe do domu

Minęły bezpowrotnie czasy, gdy jedynym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia wnętrza był centralnie umieszczony żyrandol. Obecnie na rynku ogromna ilość oraz nietuzinkowe formy dostępnych modeli mogą przytłoczyć każdego mnogością różnych wariantów form, koloru i kształtu. Zanim więc zdecydujemy się na wybór lampy sufitowej, przypatrzmy się tym najpopularniejszym.

Typowe, klasyczne lampy sufitowe są montowane na suficie, jednak przy projektowaniu instalacji warto wziąć pod uwagę ilość punktów świetlnych, które pozwolą stworzyć pożądany klimat w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że innego rodzaju oświetlenie przyda się w salonie, a zupełnie inne wybierzemy do sypialni, gdzie światło powinno być stonowane i nastrojowe.

Jakie lampy sufitowe wybrać do mieszkania?

Wybór modeli lamp może przyprawić o zawrót głowy, jednak nie dajmy się zwariować i skupmy się na tych cechach produktu, które interesują nas najbardziej. Kryterium wyboru może być wielkość lampy, jej kolor, styl lub ilość punktów świetlnych wewnątrz. Do popularnych modeli należą lampy wewnętrzne, kinkiety z regulacją kąta padania światła, ale też dużym zainteresowaniem cieszą się modele wiszące, zwykle nieco większe od tradycyjnych kinkietów, ale bardziej zróżnicowane pod kątem zdobień i detali.

Jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią, warto postawić na minimalizm i prostotę – takie właśnie są nowoczesne plafony lub spot lighty, które są świetną, a zarazem funkcjonalną ozdobą. Dla osób ceniących styl industrialny lub awangardowy też się coś znajdzie – wśród wielu modeli można wybrać niebanalny design, formy geometryczne albo faliste, a także modele z widoczną ozdobną żarówką. Miłośnicy stylu klasycznego, nowojorskiego lub glamour powinni postawić na tradycyjne wiszące lampy sufitowe, z popularnymi akrylowymi kryształkami lub antyczną metalową ramą. Pamiętajmy, by nie ograniczać się do jednego punktu światła – świetnym uzupełnieniem lampy sufitowej będzie niewielka lampka ścienna lub nocna.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.