22 czerwca 2024

Kompresor to nie to samo, co sprężarka?

2 min read
kompresor - sprężarka

Najczęściej można się spotkać z opinią, że kompresor to zupełnie inne urządzenie niż sprężarka i używanie obu tych terminów do określenia tego samego urządzenia jest nadużyciem. Tym czasem kompresor to jeden z rodzajów sprężarki, natomiast sama sprężarka tłokowa to najstarsza odmiana kompresora. Zawiłe? Niekoniecznie.

(Nie) to samo

Dla uściślenia, sprężarka tłokowa to kompletnie inne urządzenie niż kompresor, natomiast termin „kompresor” można zamiennie stosować, jako nazwę sprężarki. Tak więc, każdy kompresor to sprężarka, jednak taka zamiana nie działa w drugą stronę, ponieważ nie każda sprężarka jest kompresorem.

Podstawowa typologia

Sprężarki można sklasyfikować w zależności od stosunku sprężania i podzielić je na trzy podstawowe grupy, a mianowicie na wentylatory (dla π <1,13), dmuchawy (dla 1,13 < π < 3) oraz kompresory (dla π > 3). Jeśli chodzi o kompresory, to można je podzielić ze względu na budowę, na:

l wyporowe, które podnoszą ciśnienie w wyniku zasysania i tłoczenia gazu; do kompresorów wyporowych zaliczają się kompresory tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, łopatkowe oraz urządzenia z wirującymi tłokami,

l przepływowe, których działanie opiera się na przepływie strumienia powietrza poddawanego następnie sprężaniu; do kompresorów przepływowych zalicza się kompresory promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe oraz urządzenia typu Comprex.

Zastosowanie

Sprężarka tłokowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju sektorach przemysłu, a także jest często wykorzystywana w warsztatach samochodowych oraz stanowi jeden z istotnych podzespołów układu napędowego samochodu. Z kolei nowoczesne kompresory, jak np. kompresor w Air-Com.pl, są m.in. powszechnie dostępne w praktycznie każdej stacji paliw, gdzie za ich pomocą można szybko komfortowo uzupełnić ubytki powietrza w ogumieniu samochodowym. Kompresor olejowy jest również często wykorzystywany w zakładach lakierniczych lub jako urządzenie zasilające narzędzia pneumatyczne.

Motoryzacyjne kompresory

Pewnego rodzaju kompresory są wykorzystywane w układzie zawieszenia samochodowego. Chodzi tu przede wszystkim o zawieszenie pneumatyczne, w którym zadaniem kompresora jest napełnianie poduszek powietrzem. Jest to rozwiązanie stosowane seryjnie w samochodach osobowych. Kompresor stanowi również istotny element samochodowego systemu klimatyzacji. Dzięki niemu czynnik chłodniczy w układzie może się przemieszczać, zmieniać swoją temperaturę oraz ciśnienie. Kompresor często wspomaga również klakson samochodowy. Jego zadaniem jest wpompowywanie powietrza do klaksonu, przez co zwiększa się siła emisji dźwięku.

Inne zastosowania kompresora

Ciekawym sposobem wykorzystania kompresora w życiu codziennym jest ich zastosowanie w pneumatycznych karabinkach do paintball. Kompresor wspomaga również działanie pistoletów sportowych wykorzystywanych np. na igrzyskach olimpijskich, a także jest stosowany do napełniania butli tlenowych płetwonurków.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.