28 maja 2024

Jakie zalety ma kotłownia z pompą ciepła?

2 min read
pompa ciepla w kotlowni

Pompy ciepła to bardzo popularna forma ogrzewania domu. Należy pamiętać, że wymaga odpowiedniej i osobnej kotłowni. Warto o tym pamiętać na etapie projektowania domu. Ponieważ nie zachodzi w niej w proces spalania paliwa, nie wytwarza ona żadnych spalin, miejsce jej montażu nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych, ani wentylacyjnych.

Jak wybrać miejsce dla pompy ciepła?

Pompę ciepła najlepiej zainstalować w pomieszczeniu suchym, w którym wilgotność nie przekracza 70%, a temperatura utrzymuje się w przedziale od 0 do 35 stopni Celcjusza. Kotłownia z pompą ciepła w Jeleniej Górze powinna być odpowiednio wydzielona, tak by dostęp do niej nie był utrudniony. Pompy ciepła nie wymagają dużej ilości miejsca do montażu. Popularne w naszym kraju pompy ciepła typu split składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Taki układ zapewnia elastyczny wybór miejsca usytuowania pompy ciepła. Jednostka wewnętrzna przypomina kocioł gazowy, można ją zawiesić na dowolnej ścianie. Planując montaż pompy ciepła należy uzwględnić podane przez producenta minimalne odległości urządzenia od ścian i innych elementów. Zachowanie tych odległości jest niezbędne do bezpiecznego korzystania z pompy ciepła.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła dzielimy na dwa rodzaje – pompa ciepła powietrze –  woda oraz gruntowa pompa ciepła, dla której wymagane jest wiercenie studni w Jeleniej Górze. Każda z nich pozwala na optymalizację korzyści, jakich oczekujemy.

Słysząc wyrażenie „pompa ciepła”, kojarzymy ją głównie z instalacją centralnego ogrzewania, ale może służyć jeszcze w innych dziedzinach. Faktycznie świetnie sprawdza się jako efektywne ogrzewanie mieszkania czy domu, ale służy także do podgrzewania wody. Tak skondensowane korzyści wpływają na obniżenie kosztów użytkowania ciepłej wody użytkowej, która w niektórych rejonach kraju sięga naprawdę wysokich cen. Pompa ciepła pomaga w ogrzewaniu. Niektóre mają także funkcje chłodzenia, pomagając zmniejszyć temperaturę budynku. Wygoda i efektywność to kolejny powód, dla którego warto zainwestować w pompę ciepła. Pompa zapewnia nam ciepły dom oraz ciepłą wodę użytkową bez naszej ingerencji, czy nawet kontroli. Dodatkowo dzięki niej chronimy środowisko. Zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych, a co za tym idzie zmniejszenie smogu.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.