15 kwietnia 2024

Jaką wybrać altankę ogrodową – otwartą czy osłoniętą?

4 min read
Jaką wybrać altankę ogrodową - otwartą czy osłoniętą?

Jaką wybrać altankę ogrodową - otwartą czy osłoniętą?Tu możesz wypić swoją ulubioną kawę, obserwować kwitnące kwiaty, a nawet rozkoszować się widokiem zachodzącego słońca. O jakim miejscu mowa? Altana ogrodowa, marzenie niejednego działkowca. Dzisiaj, jak najbardziej możliwe do zrealizowania – wystarczy się zdecydować, jaka podoba Ci się najbardziej.

Czy altana jest (nie)zbędna?

Właściwie nie ma żadnej odpowiedzi z zakresu praktycznej przydatności, dlaczego mielibyśmy zdecydować się na wybudowanie w swoim ogrodzie altany. Rzeczywiście ten niewielki obiekt w naszym mniemaniu spełnia rekreacyjną funkcję. Częściej w niej wypoczywamy, szczególnie podczas cieplejszych dni, niż mielibyśmy korzystać z niej wypełniając swoje ogrodowe obowiązki.

Chociaż i tutaj znajdziemy wiele zalet posiadania altanki na swojej działce. Dzięki niej zastaniemy nieco cienia, a także schronimy się przed deszczem. Wygodne siedzenia w takim miejscu pozwolą nam na wykonanie wielu różnych prac – między innymi przesadzania kwiatów, przygotowanie nasion, czy też segregowanie zbiorów oraz obróbkę warzyw i owoców. Jednak każdy, nawet najbardziej zapalony ogrodnik lubi po prostu posiedzieć z filiżanką dobrej kawy lub herbaty w dłoni, i cieszyć się swoimi plonami. Każdy w końcu ma prawo do wielu chwil przyjemności i relaksu.

Od czego zacząć wybór idealnej altany?

Zwykle, stojąc przed wyborem altany do swojego ogrodu, zastanawiamy się z jakiego surowca, okazałaby się dla nas najlepsza. W pierwszej kolejności jednak warto skupić się na ogólnej konstrukcji. Do wyboru posiadamy altanki ogrodowe otwarte, a także osłonięte. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma rodzajami, są altanki półotwarte.

Jeżeli mamy jakikolwiek problem z wyobrażeniem sobie tych modeli, możemy zobaczyć altanki ogrodowe drewniane produkowane przez jedną z największych firm w Polsce. Realizacje tej firmy możemy znaleźć między innymi na http://www.geisser.pl/altanki-ogrodowe/.

Jaką wybrać altankę ogrodową - otwartą czy osłoniętą?Widząc konkretne projekty, jest nam zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie, jakiego rodzaju altanka sprawdziłaby się w naszym ogrodzie. Możemy przyjąć również, że altanki całkowicie otwarte uznawane są przede wszystkim za obiekty rekreacyjnego, do których doskonale dopasowują się wszelkiego rodzaju meble ogrodowe, a nawet ekskluzywne meble wypoczynkowe.

Natomiast altanki zamknięte często określane są również mianem domków ogrodowych. Wspomniana wcześniej firma posiada na swojej stronie przykładowe realizacje takich projektów: http://www.geisser.pl/domki-ogrodowe/. Bardzo często osłonięte budowle w naszych ogrodach pełnią rolę domku na narzędzia, czy też miejsca, w którym w czasie sezonu letniego można spokojnie nocować.

Projekt altanki

Do wyboru posiadamy altanki ogrodowe drewniane, wykonane z konstrukcji stalowych, jak i również wybudowane z cegły lub naturalnego kamienia. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru materiałów, wszystko będzie zależeć od zasobów finansowych, a także wyobraźni. Jednak rzeczywiście, do najpopularniejszych zaliczają się altanki wykonane z drewna. Jest to surowiec uchodzący za jeden z najbardziej dostępnych, jak i również przystępnych cenowo. Ponadto drewniane altanki dają wiele możliwości – sprawdzają się w przypadku najbardziej skomplikowanych projektów.

Układ altany

Skoro już wiemy, że nie posiadamy praktycznie żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór materiałów, to nie powinniśmy mieć także jakichkolwiek wątpliwości, że projektanci narzucają nam sztywne formy i kształty altan. Rzeczywiście możemy zauważyć pewną tendencję. Do najpopularniejszych układów altan ogrodowych, zaliczają się konstrukcje oparte na płaszczyźnie kwadratowej lub ośmiokątnej. Nie ma żadnych przeszkód, by zaprojektować altanę o nieregularnym kształcie. Wszystko zależy od wizji inwestora.

Regularne kształty altan, kojarzone są jednak z harmonią, szczególnie tak bardzo zapożyczaną z kultury Dalekiego Wschodu. Ciężko tym samym sobie uświadomić, że pierwsze takie obiekty w Polsce pojawiały się już w XVI wieku. Wcześniej jednak przypominały one zdecydowanie masywniejsze murowane obiekty, które stawiano w pobliżu dworków.

Dzisiejsze altanki ogrodowe częściej przypominają delikatne konstrukcje, w których nie brakuje miejsca na eksperymenty. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle jest możliwe zaprojektowanie nowoczesnej altany z przeszkleniami – odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Dzisiejsi producenci altan ogrodowych realizują największe wyzwania pod względem zastosowania różnego rodzaju projektów oraz ich połączenia.

Altana, w którym miejscu ogrodu?

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia, w którym miejscu usadowimy altanę ogrodową. Jednak będąc w posiadaniu naprawdę pokaźnej działki, raczej nie będziemy chcieli odpoczywać w pobliżu grządek z warzywami. Natomiast będzie nam o wiele milej, jeżeli z altanki będzie się rozciągał widok na rabaty kwiatowe, oczko wodne, lub zielony trawnik. Decydując się na wybudowanie tego charakterystycznego obiektu we własnym ogrodzie, warto zdecydować się na zaaranżowanie całego zakątka, który będzie służył do wypoczynku.

Dzięki temu altana może się doskonale wkomponować w otoczenie. Przykładowo ażurowe ścianki altanki możemy obsadzić pnącymi roślinami, a pod sufitem powiesić donice z sezonowymi kwiatami. Relaks w takim miejscu doskonale zastąpi niejedną formę rozrywki.

Czy już zatem wiesz, jaka będzie Twoja idealna altana ogrodowa? Zdecydujesz się na otwartą, czy zamkniętą? Skłaniasz się ku tradycyjnym, czy bardziej nowoczesnym projektom? Tak naprawdę, niezależnie od tego co wybierzesz, najważniejsze jest to, by altana okazała się miejscem, w którym to właśnie Ty czujesz się w nim najlepiej.

1 thought on “Jaką wybrać altankę ogrodową – otwartą czy osłoniętą?

  1. Altanka zdecydowanie otwarta. Zamknięta nie różni się jak dla mnie niczym od ogrodu zimowego. Altanka jest w moim mniemaniu po to, żeby w ciepły, letni wieczór usiąść przy grillu, piwie i spędzić przyjemnie czas na łonie natury. W zamkniętej altance tego nie zrobisz…

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.