22 czerwca 2024

Jak powstaje rdza? Czynniki i zapobieganie

2 min read

Rdza bywa uporczywa, pozbawia uroku metalowe przedmioty w otoczeniu naszego domu. Gdy płot, brama czy metalowe sprzęty pokrywają się warstwą osadu, oznacza to, że mamy do czynienia z utlenianiem metalu, który z czasem przerodzi się w rdzę. Proces ten zachodzi na powierzchni elementów z metalu i jego stopów, na skutek reakcji chemicznej lub elektrochemicznej.

Jak powstaje rdza?

Korozja chemiczna występuje, podczas gdy metal ma styczność z czynnikiem powodującym korozję, najczęściej z tlenem. Kontakt metalu z powietrzem prowadzi do procesu utleniania. Do korozji chemicznej dochodzi na całej powierzchni, która ma kontakt z czynnikiem ją wywołującym. W przypadku gdy konstrukcja nie jest poddawana działaniu wysokiej temperatury, korozja nie powinna stanowić dużego zagrożenia konstrukcyjnego. Gdy warstwa tlenku jest dostatecznie zwarta i mocno związana z powierzchnią metalu, chroni ona go przed dalszym utlenianiem, pozostaje jednak nieestetyczny wygląd, który może złagodzić tylko farba antykorozyjna.

Drugi rodzaj korozji to korozja elektrochemiczna. Zazwyczaj powstaje na zetknięciu się dwóch metali. Do procesu korozji elektrochemicznej może dochodzić również, gdy na metalu znajdują się wtręty, czyli drobinki innego metalu. W przypadku, gdy metale stykają się z wilgocią, tworzą ogniwo korozyjne. Woda pełni rolę elektrolitu, który napędza reakcję.

Jak zapobiegać?

Wiedząc, w jaki sposób powstaje rdza, najłatwiej jest jej zapobiegać. Istnieje na to wiele sposób. Najważniejszym i najczęściej stosowanym jest nakładanie odpowiednich powłok ochronnych. Zabezpieczają one przedmioty wykonane z metalu i jego stopów przed korozją poprzez izolację materiału od czynników zewnętrznych. Do powłok ochronnych zalicza się odpowiednie farby i lakiery np. farba antykorozyjna Jedynka Antykorozyjna.

Przy wyborze powłoki ochronnej należy pamiętać, że nawet delikatne jej uszkodzenie powoduje brak zabezpieczenia powierzchni przed korozją, a nawet może przyspieszyć proces. Dlatego polecamy zastosowanie farby antykorozyjnej o doskonałej przyczepności do podłoża i okresowe konserwacje metalowego podłoża.

farbyjedynka.pl

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.