28 maja 2024

Jak odnowić stare krzesła?

2 min read
odnawianie starych krzeseł

odnawianie starych krzeseł

Urządzenie domu w modnym stylu wcale nie musi być kosztowne. Stare meble, które pozornie nadają się tylko do wyrzucenia można odnowić, nie wydając przy tym ogromnych sum. Efekt końcowy bywa zaskakujący. Odświeżony, wcześniej nieco zniszczony stół czy stare krzesła, odpowiednio odrestaurowane posłużą jeszcze wiele lat, zdobiąc jadalnię, kuchnię czy salon.

Dlatego posiadając nieco zniszczone meble, które lata świetności mają dawno za sobą, nie pozbywajmy się ich. Przy odrobinie chęci zyskać można atrakcyjne meble, których nie będzie posiadał nikt inny. Możliwość dowolnego użycia kolorów i zmiany obicia w starych krzesłach tapicerowanych, umożliwia dopasowanie starych-nowych mebli wystroju wnętrza każdego pomieszczenia.

Jak odnowić krzesło krok po kroku?

W przypadku kuchni lub jadalni najlepiej sprawdzą się krzesła drewniane i tapicerowane. I również oba typy krzeseł samodzielnie można odświeżyć. Potrzebne będą do tego narzędzia do zeszlifowania starej farby oraz lakieru, klej, lakier w ulubionym kolorze lub farba. Przydatny będzie również taker na zszywki, nowa gąbka tapicerska i tkanina obiciowa, jeśli odnawiane będzie krzesło tapicerowane. Wszystkie prace należy wykonywać w określonej kolejności. Pierwszym etapem jest rozkręcenie mebla, następnie zabieramy się za oczyszczenie ze starych powłok kleju i lakieru. Ostatni etap prac to malowanie, ozdabianie oraz ponowne skręcenie mebli.

Stare krzesła w nowej odsłonie do kuchni

Zazwyczaj komplet mebli do kuchni lub jadalni to stół oraz 4-6 krzeseł. I tu niespodzianka, ponieważ krzesła nie muszą być takie same i w identycznym stylu. Zestawienie odnowionych  krzeseł w odmiennej stylistyce, tworzy niebanalne i oryginalne połączenie. Łączyć ze sobą można zarówno krzesła z tapicerką jak i drewniane, popularne patyczaki. Stare krzesła tapicerowane świetnie komponują się również z nowoczesnym stołem, np. metalowym lub szklanym. Na lekkości zyskają zwłaszcza wnętrza w stylu loftowym oraz industrialnym. Odświeżone krzesła sprawdzą się również jako wyposażenie salonu lub domowego biura.

Jak czyścić odnowione krzesła?

Pielęgnacja odrestaurowanych mebli nie nastręcza trudności. Miękka ściereczka z mikrofibry, wcześniej zwilżona wodą z łatwością zmyje kurz z drewnianych krzeseł. Jeśli podczas renowacji krzesła zostały dodatkowo ozdobione, miejsca te trzeba zabezpieczyć podczas czyszczenia i z większą uwagą je pielęgnować. Meble pokryte tapicerką można wyczyścić z plam przy użyciu odrobiny delikatnego środka czyszczącego i ściereczki.

1 thought on “Jak odnowić stare krzesła?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.