20 kwietnia 2024

Jak impregnować drewno?

4 min read

Aby cieszyć się wieloletnim użytkowaniem elementów wykonanych z drewna, takich jak podłogi, parkiety, ogrodzenia, itp. musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Drewno prawidłowo zabezpieczone jest bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych, dodatkowo właściwą impregnacją, możemy podkreślić walory dekoracyjne drewna.

Jak impregnować drewno?

Sposoby impregnacji i zabezpieczenia drewna

Drewno, jak każdy  materiał pochodzenia organicznego, jest podatny na korozję, więc należy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeniu. Stopień podatności na szkodliwe działanie czynników biologicznych zależy nie tylko od właściwości materiału, ale także od prawidłowego rozwiązania konstrukcyjno-budowlanego, warunków eksploatacji i bieżącej konserwacji.

Obecnie na rynku mamy do wyboru bogatą ofertę środków impregnujących, zabezpieczających i nadających kolor. Natomiast impregnację drewna możemy wykonać następującymi metodami:

  • powierzchniową – smarowanie pędzlem, kąpiele lub natrysk
  • wgłębną – ciśnieniową, próżniową lub ciśnieniowo-próżniową

Rodzaje impregnatów

1. Lakierobejce – tworzą na drewnie powłokę, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. Dodatkowo po ich użyciu, powstaje na powierzchni drewna połysk. Lakierobejca pozwala na zachowanie niezmiennego koloru przez lata i podkreśla rysunek drewna. Możemy zastosować również lakierobejce zupełnie kryjące. Gęsta konsystencja ułatwia malowanie, a dobrej jakości impregnat może być stosowany raz na 5 lat.

2. Woski – zawierają substancje, które tworzą barierę przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Dodatkowo woski chronią przed wpływem warunków atmosferycznych. W efekcie zastosowania wosków uzyskujemy drewno o jedwabistym  połysku, i pięknie podkreślonym rysunku drewna ( dzięki zawartej w woskach pigmentacji). Wysokiej jakości wosk to mieszanina powstała z naturalnego pszczelego wosku i żywicy. Preparat taki nie łuszczy się i nie pęka nawet w ekstremalnych warunkach. Dobry wosk zapewnia ochronę i dekorację, w warunkach zewnętrznych, nawet  przez 5 lat.

3. Impregnaty – poprzez wzmocnienie zewnętrznej struktury drewna, chronią je przed wnikaniem wilgoci, negatywnymi skutkami oddziaływania czynników atmosferycznych. Impregnaty możemy podzielić na bezbarwne i koloryzujące.

4. Oleje – to substancje roślinne.  Utwardzają i utrwalają drewno, chroniąc je przed szarzeniem, osadzaniem się brudu i wycieraniem. Dzięki ich dogłębnemu działaniu chronią drewno przed zarysowaniami, pęknięciami. Najczęściej oleje stosuje się do zabezpieczania trudnego w obróbce, twardego drewna dębowego czy bukowego i jego wyrobów : schodów i tarasów drewnianych, które są często używane, narażone na uszkodzenia mechaniczne. Oleje nanosimy na powierzchnię drewnianą za pomocą gąbki, mopa lub ściereczki, wcierając go w drewno.

5. Lakiery – żywice, zawarte w lakierach, tworzą powłokę elastyczną i  trwałą, dodatkowo zapewniając atrakcyjne walory estetyczne i wieloletnią ochronę drewna przed czynnikami szkodliwymi. Do wyboru mamy warianty dostępne w dwóch wersjach: półmat lub połysk. Filtr UV, zawarty w lakierach, chroni drewno dodatkowo przed promieniowaniem, blaknięciem i utratą koloru o raz przebarwieniami.

6. Pokost  – powstaje z oleju lnianego, pośrednio zagęszczonego. Zabieg impregnacji pokostem wykonujemy na gorąco, na suchym drewnie. Bardzo często wykorzystywany jako warstwa pod kolejne środki impregnujące.

Poza ochroną drewna przed negatywnym wpływem czynników przyrodniczych i wilgoci, środki te zabezpieczają drewno przed wnikaniem i rozwojem w ich strukturze grzybów. Bardzo szkodliwy wpływ na człowieka ma rozwój grzybów pleśniowych w jego otoczeniu. Najlepiej grzyby rozwijają się w miejscach o dużej wilgotności i źle wentylowanych, a rosnąc wydzielają do powietrza szkodliwe substancje, które mogą powodować alergie, astmy, infekcje. Rozwijające się grzyby wpływają na próchnienie drewna, osłabiają jego kondycję i atrakcyjny wygląd. Aby ograniczyć i uniemożliwić rozwój grzybów w drewnie, poleca się stosować środki grzybobójcze do drewna.

Aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem elementów drewnianych w naszych wnętrzach, oprócz prawidłowej pielęgnacji, musimy zadbać także o zabezpieczenie drewna. W zależności od czynników, przed jakimi chcemy chronić drewno oraz od efektu jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać środek ściśle dostosowany do naszych wymagań, wszystko po to aby drewno przetrwało wiele lat w doskonałej kondycji. Jeżeli nie są Państwo pewni czy podołają samodzielnej impregnacji drewnianej podłogi lub obawiają się Państwo efektu końcowego, serdecznie zapraszamy na stronę http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane, gdzie oferujemy bogaty wachlarz drewna i desek podłogowych, zaimpregnowanych i gotowych do montażu!

Jak impregnować drewno?

2 thoughts on “Jak impregnować drewno?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.