15 kwietnia 2024

Jak dbać o olejowaną podłogę?

2 min read

Olejowana podłoga wygląda naturalnie, jest trwała, miła w dotyku, a wraz z upływem czasu nabiera szlachetnego wyglądu. Podpowiadamy, jak taką podłogę pielęgnować, aby zachwycała wyglądem bardzo długo.

Jak dbać o olejowaną podłogę? fot.: Kaczkan

Drewniane podłogi można zabezpieczyć na kilka sposobów, a jednym z nich jest ich olejowanie. Deski olejowanie poleca się układać w miejscach obciążonych dużym ruchem. Pod wpływem oleju drewno pęcznieje, a wszelkiego rodzaju zarysowania lub ubytki stają się niedostrzegalne. Deski wykończone olejem są odporne na zarysowania, a powstałe ubytki można wypełnić.

Zalety olejowanych podłóg

Olej zabezpiecza wierzchnią warstwę drewna, ale wnika też w jego strukturę. Poprawia to kolor deski i uwydatnia ich usłojenie, a faktura powierzchni jest wyczuwalna w dotyku. Drewno zabezpieczone olejem jest odporne na wilgoć, a jednocześnie „oddycha”, dlatego starzeje się w naturalny sposób.

Jak często olejować podłogę?

To, jak często należy powtarzać olejowanie podłogi zależy od intensywności jej użytkowania. W pierwszym roku po jej ułożeniu zaleca się dwu- lub trzykrotne powtórzenie olejowania. W następnych latach wystarczy wykonać ten zabieg raz na pół roku lub nawet rok.

Jeśli podłoga jest mocno eksploatowana powtórne olejowanie warto przeprowadzić częściej – nawet co cztery miesiące. W pielęgnacji podłogi pokrytej olejem pomocne są również specjalistyczne środki ochronne, jak mydło olejowe, pasta pielęgnacyjna czy olej pielęgnacyjny. Pierwszy z tych środków służy do bieżącej pielęgnacji i ochrony podłóg drewnianych, nie tylko je czyści, lecz także zapewnia ich ochronę.

Jak dbać o olejowaną podłogę?

Codziennie wystarczy taką podłogę zamiatać lub odkurzać. Regularnie trzeba również myć na mokro. W tym celu warto używać mydła do podłóg lub mydła olejowego, które nie tylko zmywa, ale również tworzy na drewnie warstwę ochronną. Mocno zabrudzoną podłogę należy dokładnie umyć zmywaczem, który rozpuści brud, tłuszcz i stare resztki mydła, a następnie mydłem olejowym.

Jeśli podłoga narażona jest na duże obciążenie, zaleca się dodatkową obróbkę pastą pielęgnacyjną lub olejem pielęgnacyjnym, które ją odświeżają i renowują. Oba wykończenia są również zalecane, gdy podłoga po dłuższym użytkowaniu zaczyna matowieć lub szarzeć. Wszystkie środki pielęgnacyjne dostępne są w kolorze białym i naturalnym. Pierwsze z nich są dedykowane podłogom pokrytym białym olejem, zaś bezbarwne – podłogom naturalnym i kolorowym.

źródło: Kaczkan

2 thoughts on “Jak dbać o olejowaną podłogę?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.