Jak czyścić baseny stelażowe po sezonie letnim
3 min read
Umiejętne czyszczenie basenów stelażowych po sezonie letnim to podstawa wieloletniej eksploatacji. Ten typ basenów coraz częściej pojawia się w przydomowych ogrodach. Wszystko to ze względu na podwyższoną wytrzymałość, solidność i większą powierzchnię wody. Regularnie wykonywane czynności konserwacyjne sprawią, że użytkowany basen wydłuży swoją żywotność, a woda w nim będzie krystalicznie czysta.
Czyszczenie basenu stelażowego — jak się za to zabrać?
Baseny stelażowe są wykorzystywane w celach rozrywkowych. Domownicy chcą zadbać o to, aby znajdująca się w nich woda sprzyjała dobrej zabawie. Niezbędne jest wykonywanie pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto cztery popularne czynności:
- czyszczenie basenu za pomocą chloru — jedna z najpopularniejszych opcji, na jaką można się współcześnie zdecydować. Chodzi tutaj o zastosowanie specjalnych tabletek chlorowych. Dzięki nim woda jest skutecznie zdezynfekowana, a ponadto chlor ma właściwości higieniczne: skóra użytkowników jest zabezpieczona przed niepożądanymi zmianami, a pH wody ma odpowiednią wartość. Stosując tabletki, warto przestrzegać informacji zawartych w instrukcji obsługi;
- czyszczenie basenu za pomocą witaminy C — w ten sposób woda stanie się krystaliczna i usunie się z niej brązowo-zielony odcień. Witamina C zapewnia natychmiastowe efekty, lecz należy pamiętać o tym, że nie wykazuje się działaniem dezynfekującym i nie eliminuje glonów;
- czyszczenie basenu za pomocą pompy piaskowej — najbardziej wydajna metoda, ponieważ pozwala na wyeliminowanie wszelkich groźnych zanieczyszczeń. Jest w stanie przepompować kilka tysięcy litrów wody w ciągu jednej godziny;
- czyszczenie basenu za pomocą odkurzacze — ta propozycja sprawia, że z dna basenu znika piasek oraz zalegający tam brud. Zapobiega się w ten sposób rozwojowi glonów i bakterii.
Basen stelażowy wraz z akcesoriami — również do czyszczenia
Jak wyczyścić nieckę basenową? Przydatne wskazówki
Dość problematyczną sprawą dla posiadaczy basenów stelażowych jest wyczyszczenie niecki basenowej. Posiadając w ogrodzie basen stelażowy okrągły, warto zdecydować się na wyczyszczenie pompy filtrującej (pompa jest oczyszczana z zabrudzeń przy pomocy delikatnej ściereczki, a następnie sprawdza się stan techniczny filtra i w razie potrzeby poddaje się go wymianie).
Baseny ogrodowe stelażowe prostokątne zostaną prawidłowo wyczyszczone dopiero wtedy, gdy spuści się z nich wodę, tak aby nie uszkodzić basenowych ścianek. Ich czyszczenie musi być precyzyjnie zaplanowane. Można to zrobić ręcznie (potrzebna będzie ściereczka i chemia basenowa). Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych detergentów na ściankach wytworzy się solidna warstwa ochronna.
Kolejnym krokiem na drodze do tego, aby wyczyścić baseny stelażowe małe, jest dokładne oczyszczenie dna basenu. W tym zakresie przydadzą się środki do czyszczenia niecki basenowej, ścierki i miękkie szczotki. Delikatnie usuwa się zaschnięte zabrudzenia, tak aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń. Na samym końcu baseny stelażowe powinny być dokładnie osuszone. W ten sposób niweluje się możliwość powstawania pleśni, grzybów oraz wszelkich drobnoustrojów.
Duży basen stelażowy dla całej rodziny
Podsumowując, każdy może wybrać dla siebie odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu baseny stelażowe po okresie letnim będą odpowiednio oczyszczone i gotowe do dalszego użytku w kolejnym sezonie. Istotne jest jednak nie tylko to, jak dbamy o basen, ale również jego jakość. Jak wybrać basen stelażowy dobrej jakości? Przeczytaj w tym tekście: https://twojogrodek.pl/Kupujesz-basen-stelazowy-Oto-5-powodow-dlaczego-nie-warto-na-nim-oszczedzac.