Izolacja się opłaca – specjalistyczne izolacje przemysłowe
2 min read
Specjalistyczne izolacje stosowane w branży przemysłowej pomagają w zmniejszeniu kosztów, zwiększeniu efektywności prowadzonych procesów oraz wydłużeniu żywotności instalacji, maszyn i urządzeń.
Dlaczego stosuje się izolacje przemysłowe?
Zadaniem izolacji jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni, która poddawana jest izolowaniu. Właściwie dobrana zapewnia szereg korzyści, stanowiąc przyszłościową inwestycję.
Szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu znajdują izolacje przemysłowe – http://izotechservice.pl które charakteryzują się zastosowaniem właściwie dopasowanych konstrukcji odpowiadających wymaganiom stosowanych w zakładach instalacji, maszyn i urządzeń przemysłowych.
Zalety korzystania z izolacji przemysłowych:
-
zredukowanie wymiany termicznej – ucieczki ciepła, chłodu
-
zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi
-
zmniejszenie hałasu
-
obniżenie stopnia wibracji
Izolacje przemysłowe – budowa
Dopasowane izolacje przemysłowe mogą współpracować z różnymi typami elementów, także o złożonej konstrukcji, na przykład z kolankami, trójnikami, zwężkami, zbiornikami o zróżnicowanych kształtach.
Do wykonania izolacji przemysłowych wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, między innymi są to wełna mineralna, styropian, pianki poliuretanowe PUR, kauczuk syntetyczny. Izolacje projektowane są tak, że mogą być wielokrotnie zakładane i zdejmowanie, dzięki czemu mogą być one używane wielorazowo.
Rodzaje izolacji w przemyśle
W zakładach przemysłowych stosowane są różne rodzaje izolacji, które dobierane są indywidualnie w zależności od ich przeznaczenia oraz miejsca montażu.
Pod względem zastosowania izolacje przemysłowe najczęściej prowadzone są jako:
-
izolacje rurociągów
-
izolacje zbiorników
-
izolacje kotłów energetycznych
-
izolacje pieców przemysłowych
-
izolacje kanałów wentylacyjnych
-
izolacje wymienników
Izolacje wykonuje się głównie w celu poprawy parametrów termicznych, czyli po to, aby zapobiegać znacznym wahaniom temperatur. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją zaplecza oraz wydłużenie jego żywotności.
Dostępne są także inne rodzaje izolacji, na przykład mogą być one zrealizowane jako izolacje zabezpieczające przed wibracjami, wpływem wilgoci, czynników atmosferycznych.
Firmy wykonujące izolacje przemysłowe przygotowują je na indywidualne zamówienie, uwzględniając ich przeznaczenie oraz miejsce wykonania ich montażu. Dzięki temu mogą one zapewnić najlepszą ochronę zgodnie z zapotrzebowaniem i dzięki temu stanowić przyszłościową inwestycję w zakładzie przemysłowym.