22 czerwca 2024

Instalacje fotowoltaiczne na Śląsku pojawiają się coraz częściej. Kiedy warto zamontować własną?

2 min read
fotowoltaika

Panele słoneczne coraz częściej goszczą na dachach domów jednorodzinnych w województwie śląskim. Wybierają je również firmy, które prowadzą działalność w tym regionie. Dlaczego warto zdecydować się na swoją „elektrownię słoneczną”? W jaki sposób stać się jej właścicielem?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna, określana też skrótowo jako instalacja PV, jest rodzajem instalacji wykorzystującej OZE, czyli odnawialne źródła energii. W tym przypadku źródłem jest promieniowanie słoneczne, które dociera na ziemię. Poprzez proces fotowoltaiczny jest ono przekształcane w energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych.

Na instalację fotowoltaiczną składają się następujące elementy:

  • panele słoneczne – najczęściej instalowane są na dachu budynku lub wtedy, gdy nie jest to możliwe, na konstrukcji na podłożu
  • inwerter, falownik – uznawany za serce całej instalacji, służy do zamiany prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny
  • licznik dwukierunkowy – w instalacjach on-grid służy on do zliczania energii pobranej i oddanej przez użytkownika
  • dodatkowe elementy – okablowanie, zabezpieczenia i inne

Jak działa instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym?

Instalacje PV przeznaczone do domów jednorodzinnych najczęściej montowane są jako on-grid. Oznacza to, że instalacja jest połączona z siecią energetyczną operatora. Wtedy nadwyżka wyprodukowanego prądu odsprzedawana jest do sieci. Użytkownik może także odebrać ją w rozliczeniu po odpowiednim przeliczniku wtedy, gdy nie może korzystać z energii wytwarzanej przez panele, na przykład w nocy.

Domowe instalacje fotowoltaiczne pozwalają na pokrycie niemalże całego zapotrzebowania na prąd w domu, gdy pogoda na to pozwala. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku przeciętnej rodziny wyłączny montaż instalacji PV nie jest zalecany, ponieważ jest mało opłacalny. Wprawdzie można zdecydować się na akumulatory, jednak nadal są one bardzo drogie.

Kidy warto zdecydować się na montaż instalacji PV?

Montaż instalacji PV to przyszłościowy wybór dla każdego, kto chciałby zredukować swoje dotychczasowe rachunki za prąd. Dzięki dostępnym dofinansowaniom można dodatkowo zredukować koszty związane z wykonaniem instalacji, a tym samym jeszcze szybciej zacząć liczyć zyski płynące ze samodzielnej produkcji prądu.

Klientom chcącym zamówić instalacje fotowoltaiczne Katowice gwarantują dostęp do najlepszych firm specjalizujących się w projektowaniu i w montażu instalacji fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.