25 kwietnia 2024

Grzyb na elewacji – jak się go pozbyć?

2 min read

Od kiedy elewacje domów powszechnie przestano pokrywać wapnem i cementem o wysokim pH grzyb na elewacji stał się prawdziwą zmorą.

Grzyby i algi nie tylko psują wygląd ścian, ale negatywnie wpływają na jej trwałość. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Grzyb na elewacji – skąd się bierze?

Obecnie wszyscy zabiegają o wysoką izolacyjność cieplną obiektów, wskutek czego budynek nie oddaje ciepła do otoczenia, wskutek czego ściany pozostają zimne, a zebrana na ich powierzchni woda zamiast odparowywać skrapla się. W ten sposób zostaje spełniony pierwszy podstawowy warunek dla życia mikroorganizmów – wilgoć.

Z problemem mamy do czynienia dopiero wtedy, kiedy obecność alg, glonów i grzybów na elewacji jest długotrwała, ponieważ prowadzi to do niszczenia budynku.

Mikroorganizmy są mało wymagające i do życia potrzebują wilgoci, światła, CO2 i odrobinę substancji mineralnych.  Absolutną podstawą jest jednak woda, dlatego długoschnące elewacje są idealne dla alg, glonów i grzybów.

Grzyb na elewacji

Tak naprawdę mikroorganizmy atakujące ściany kilka lat temu nie stanowiły takiego problemu jak obecnie. Stały się problemem, kiedy producenci materiałów budowlanych zaczęli stosować restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony środowiska. Efektem były ograniczenia w stosowaniu substancji grzybobójczych, dla których zaczęto szukać zamienników, cechujących się jednak wyraźnie niższą skutecznością.

Oczywiście wpływ na pojawianie się alg, grzybów i glonów ma również niewłaściwa eksploatacja domów, brak przeglądów i napraw, zaniedbania w zakresie termoizolacji to czynniki sprzyjające, podobnie jak bujna roślinność okalająca dom czy zanieczyszczenie elewacji substancjami lepki.

Grzyb na elewacji – jak się go pozbyć?

Najczęściej glony i grzyby zwalcza się biocydami, które pozbawiają mikroorganizmy warunków do życia. Ale nie zapominajmy, że wraz z upływem czasu środki te tracą siłę i konieczne jest ich ponowne użycie – minimum co 5 lat.

Warto również stosować farby elewacyjne, które wykorzystują zasady bioniki. Ich hydrofobowa powierzchnia sprawia, że gromadząca się na ścianie woda bardzo szybko spływa po ścianie.

Walkę z glonami i grzybami można także rozpocząć jeszcze przed powstaniem problemu. Projektując dom warto wybrać takie rozwiązania techniczne, które zabezpieczą go przed zawilgoceniem, a tym samym przed pojawieniem się mikroorganizmów. Ważne jest, bby uwzględnić warunki środowiskowe i jeśli jest to możliwe nanieść pewne poprawki do projektu, które pozwolą zminimalizować koszty lub pomogą uniknąć późniejszych problemów.

1 thought on “Grzyb na elewacji – jak się go pozbyć?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.