22 czerwca 2024

Falownik (inwerter) do fotowoltaiki – czym powinien cechować się dobry falownik?

2 min read
falownik inwerter

W instalacjach fotowoltaicznych współpracuje ze sobą wiele elementów. Wśród nich bardzo ważny jest odpowiedni falownik, czyli inwerter lub przetwornica. Na co należy zwrócić uwagę przy jego doborze?

Czym jest falownik do fotowoltaiki?

Urządzenie jak falownik do fotowoltaiki – https://www.kontaktuj.pl/produkty/systemy-fotowoltaiczne/inwertery-falowniki,48,30644 przeznaczone jest do zamiany prądu stałego na zmienny.

Panele fotowoltaiczne, które odpowiedzialne są za przekształcanie energii ze słońca w energię elektryczną, produkują prąd stały. Aby można było wykorzystać ją do zasilania domowych sprzętów, na przykład lamp, telewizora czy lodówki, konieczne jest przekształcenie prądu na zmienny. Za ten proces odpowiedzialny jest falownik.

Wobec tego falownik stanowi bardzo ważny element instalacji fotowoltaicznej, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie prądu wytworzonego na własne potrzeby.

Jak dobiera się odpowiednie falowniki?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje falowników – inwerterów przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych. Pod uwagę bierze się przede wszystkim ich parametry techniczne, do których zaliczają się:

  • Parametr szybkości wyszukiwania i utrzymywania MPP – punktu mocy maksymalnej,
  • Sprawność falownika, także przy częściowym obciążeniu,
  • Zabezpieczenia zastosowane w falowniku, które odpowiadają za bezpieczeństwo jego pracy,
  • Typ falownika – on-grid przeznaczony do pracy w ramach sieci energetycznej oraz off-grid, który nie jest łączony z siecią,
  • Liczba faz – falowniki oferowane są w wariantach jednofazowym i trzyfazowym w zależności od mocy,
  • Zakres temperatur pracy – ważny szczególnie wtedy, gdy urządzenie montowane jest na zewnątrz,
  • Stopień ochrony IP – określa poziom ochrony inwertera przed pyłem i wilgocią, także ma duże znaczenie w przypadku montażu na zewnątrz.

Dobry falownik – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza odpowiednim dobraniem falownika pod kątem jego parametrów technicznych należy także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, aby korzystanie z urządzenia było komfortowe i bezpieczne.

Przede wszystkim warto zdecydować się na markowy falownik do fotowoltaiki, który dostarczany jest przez producenta o ugruntowanej pozycji rynkowej. Falownik powinien być także objęty ochroną gwarancyjną – im dłuższy czas trwania gwarancji, tym lepiej.

Dzisiaj wielu klientów zwraca także uwagę na możliwość obsługiwania instalacji fotowoltaicznej przez aplikację mobilną, do czego także potrzebny jest odpowiedni inwerter.

Przy wyborze falownika nie należy zatem kierować się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ najtańsze modele nie cechują się tak wysokim poziomem efektywności pracy i cechują się także wyższym poziomem awaryjności.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.