13 listopada 2024

Etapy budowy domu jednorodzinnego

3 min read
Budowa domu

Budowa domu to niezwykle poważna inwestycja. Należy więc starannie zaplanować jej poszczególne etapy. Dzięki temu wszystkie konieczne prace będzie znacznie łatwiej przygotować oraz zrealizować.

Etap zerowy – przygotowanie formalności

Ta faza budowy rozpoczyna się tak naprawdę od nabycia działki. Wówczas można bowiem określić swoje oczekiwania i potrzeby. Następnie należy wybrać projekt inwestycji. Do wyboru są dwie możliwości – projekt gotowy albo indywidualny. To drugie rozwiązanie może być nieco droższe, jednakże lepiej odpowiada oczekiwaniom inwestora.

Projekt stanowi podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wniosek w tym zakresie należy złożyć w starostwie powiatowym. Co ważne, przepisy określają dokumenty będące wymaganymi załącznikami.

Pozytywna decyzja staje się prawomocna dopiero po upływie 14 dni od jej wydania. W tym czasie podmioty uprawnione mogą wnieść odwołanie.

Etap pierwszy – stan zerowy

Stan zerowy to przede wszystkim ogrodzenie działki oraz wyznaczenie miejsca, w którym stanie budynek. Wskazanie tego może dokonać jedynie uprawniony geodeta.

Kolejną kwestią jest budowa fundamentów. Jeżeli wznosi się dom z piwnicą, jest to również moment jej przygotowania. W tej fazie konieczne będzie także wykonanie izolacji części podziemnej i rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych.

Etap drugi – stan surowy

Ten etap polega na wzniesienie ścian zewnętrznych, stropów oraz betonowych schodów, dlatego też warto go zaplanować na wiosnę. Następnie konieczne jest wykonanie więźby, komina i pokrycia dachu. Można również w tym momencie zamontować okna.

Kiedy już budynek zostanie wzniesiony, można przystąpić do prac w jego wnętrzu. Przede wszystkim chodzi tutaj o wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Muszą one zostać przetestowane przez certyfikowanych instalatorów. W tej fazie dom musi zostać wyposażony w zewnętrzne drzwi oraz okna, aby był przygotowany do zimy.

Etap trzeci – wykończenie

Wykończenie domu należy rozpocząć od montażu urządzeń grzewczych. Dopiero później można będzie przejść do kolejnych czynności. Wśród nich można wymienić na przykład wykonanie ścian działowych, wykończenie poszczególnych pomieszczeń, malowanie ścian i sufitów, czy też montaż gniazdek elektrycznych oraz elementów oświetlenia.

Warto zadbać również o wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Czynność ta może jednak poczekać, nawet kilka lat. Nie wszyscy bowiem dysponują odpowiednią ilością środków, aby ocieplić budynek.

Etap czwarty – zakończenie

Budowa domu kończy się wraz z załatwieniem niezbędnych formalności. Przede wszystkim chodzi o dokonanie zgłoszenia o zakończeniu budowy. Wniosek w tym zakresie, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć do właściwego nadzoru budowlanego. Jeżeli w ciągu 21 dni nie zostaną zgłoszone żadne uwagi, wówczas można wprowadzić się do nowo wybudowanego domu.

Poszczególne etapy budowy domu mogą wydawać się skomplikowane. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Dzięki temu można ustrzec się niepotrzebnych błędów, które mogłyby wygenerować dodatkowe koszty oraz problemy.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.