28 maja 2024

Dotacje na fotowoltaikę – jakie są i jak je uzyskać?

2 min read

Zwiększająca się świadomość dotycząca ochrony środowiska naturalnego, chęć uniezależnienia energetycznego sprawiają, że stale rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii elektrycznej. Inwestycja w postaci własnej domowej elektrowni słonecznej wymaga sporych nakładów, a środki na instalację fotowoltaiczną możesz pozyskać z kilku źródeł. Jakie są formy finansowania paneli fotowoltaicznych i co zrobić, aby otrzymać dotację na fotowoltaikę?

Gdzie szukać dotacji na fotowoltaikę?

W myśl regulacji Unii Europejskiej Polska powinna sukcesywnie zwiększać udział energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Chcąc zachęcić potencjalnych inwestorów do budowy własnych instalacji fotowoltaicznych, rząd, samorządy oraz unijne organizacje oferują programy mające na celu zwiększenie zainteresowania budową własnej elektrowni słonecznej. Istnieje wiele opcji na pozyskanie potrzebnych środków, dlatego jeżeli zamierzasz wybrać odpowiednią i najbardziej ekonomiczną formę finansowania sięgnij do informacji zawartych na stronach doświadczonych usługodawców. Dotacje na fotowoltaikę wymienia i opisuje firma Silesia Solar, gdzie uzyskasz kompleksowy audyt, projekt systemu oraz poradę w kwestii finansowania inwestycji.

Jakie są formy finansowania budowy własnej elektrowni słonecznej?

Wśród najpopularniejszych dotacji na fotowoltaikę, z których możesz skorzystać, należy wymienić:

  • program rządowy „Mój Prąd”,
  • program rządowy „Czyste Powietrze”,
  • leasing instalacji fotowoltaicznej,
  • nieoprocentowane kredyty bankowe,
  • ulgę w podatku dochodowym,
  • dofinansowanie do fotowoltaiki z budżetów miast i gmin.

Warunki dotacji na panele fotowoltaiczne

Jeżeli chcesz wybrać metodę finansowania przydomowej elektrowni słonecznej, musisz wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dotację na fotowoltaikę. Poniżej krótki opis zasad przyznawania środków przeznaczonych na inwestycje w odnawialne źródła energii elektrycznej.

  • Program rządowy „Mój Prąd” – oferuje bezzwrotne dofinansowanie do 50% kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, do kwoty 5 000 zł. Warunkiem jest opłacenie faktury za instalację po dniu 23.07.2019 roku, przed złożeniem wniosku o dotację na fotowoltaikę inwestycja musi zostać zakończona.
  • Program rządowy „Czyste Powietrze” – jeśli jesteś osobą fizyczną, to w ramach tego programu możesz odliczyć od podstawy podatku dochodowego koszty związane z instalacją fotowoltaiczną w wysokości 23% inwestycji, jednak nie więcej niż 53 000 zł. Jednym z warunków jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego.
  • Ulga w podatku dochodowym – tutaj również maksymalna kwota odliczenia to 53 000 zł. Warunkiem jest zakończenie prac w terminie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy związany z nimi wydatek.
  • Leasing instalacji fotowoltaicznej – możesz z niego skorzystać jeśli jesteś przedsiębiorcą lub osobą fizyczną, która nie prowadzi własnej działalności. Konkretnych warunków projektów warto szukać u profesjonalnych doradców leasingowych.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.