15 kwietnia 2024

Dom piętrowy czy parterowy?

2 min read

Planując budowę domu często zastanawiamy się, czy ma to być dom piętrowy czy parterowy. Oczywiście każdy podejmuje decyzję według swoich preferencji i gustu. W ostatnim czasie przybywa zwolenników domów parterowych. Jednak każda opcja ma swoje plusy i minusy.

Relacje międzyludzkie

W przypadku domów piętrowych normą jest, że domownicy przebywają na różnych poziomach. Gdy jest taka potrzeba, mogą zaszyć się w swoich pokojach nawet na kilka godzin. Natomiast w domu parterowym wszyscy domownicy przebywają na jednym poziomie. Ważne jest to szczególnie, gdy są osoby starsze, bądź małe dzieci. Osoby starsze mogą mieć pewne trudności w poruszaniu się, natomiast dzieciom można dać większą swobodę, bez obawy, że spadnie ze schodów, czy wypadnie przez okno. Opieka nad najmłodszymi jest także ułatwiona ze względu na bliskość części prywatnej i dziennej. Rodzice nawet oglądając telewizor mogą częściowo kontrolować, czym się dziecko aktualnie zajmuje.

Rozmiar działki

Gdy posiadamy działkę o dużym rozmiarze, to nie ma potrzeby ograniczania metrażu domu. W przypadku niezbyt dużej działki, każdy metr się liczy, dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Taki sam metraż domu piętrowego i parterowego, zajmie różną ilość miejsca na działce. Zdarza się, że pomimo niedużych rozmiarów działki, niektórzy decydują się na budowę domu parterowego, wówczas bliskość z naturą z pewnością wynagrodzi utracone metry.

Powierzchnia użytkowa

Duże znaczenie ma wielkość pomieszczeń w domu. Faktem jest, że przy takim samym metrażu, to właśnie dom parterowy będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ w domu piętrowym ciężko uniknąć skosów, wówczas powierzchnia użytkowa będzie mniejsza. Jeżeli chodzi o koszty budowy to są stosunkowo porównywalne, jednak w przypadku domu parterowego będziemy musieli przeznaczyć większe środki na fundamenty, podłogi oraz dach.

Bez względu na to czy wybieramy okna do domu piętrowego, czy parterowego, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne ale również na aktualne promocje. Nie mniej ważne są własne preferencje i upodobania.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.