28 maja 2024

Deski tarasowe – jakie wybrać?

2 min read
Deski tarasowe – jakie wybrać?

Deski tarasowe – jakie wybrać?Taras to istotna cześć każdego domu i domku. Stanowi on element  reprezentacyjny, estetyczny i dopełniający formy budynku. Przede wszystkim  jest jednak miejscem odpoczynku i relaksu, musi zatem być przytulny i komfortowy. Podczas planowania koniecznie musimy pamiętać, że raczej nie będziemy wymieniać tarasu zbyt często, dlatego budując warto postawić na jego trwałość.

Niezwykle istotną kwestią będzie wybór odpowiedniego gatunku drewna. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie wszelkich zasad budowy oraz późniejsze dbanie o tę przestrzeń – gdyż drewno na tarasie wymaga stosunkowo prostych, jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych aby mogło zachować swoje piękno.

Z jakiego drewna deski tarasowe wybrać?

Pamiętajmy, że taras poddawany jest nieustająco zmieniającym się czynnikom atmosferycznym i że panujące warunki mogą być skrajnie ciężkie. Drewno, które wybierzemy musi być odpowiednio mocne aby stawić im czoła przez wiele lat. Mowa tu oczywiście nie tylko o odporności na warunki atmosferyczne, ale również na insekty czy wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Deski tarasowe muszą być odpowiednio twarde i odporne na grzyby. Specjaliści wskazują, że w tej kwestii rywali absolutnie deklasują egzotyczne gatunki drewna takie jak : tatajuba, bangkirai, ipe (lapacho), badi, massaranduba, cumaru. Ich wysoki poziom twardości sprawia, że są odporne na ścieranie i mogą cieszyć oko przez długie lata. Wyjątkowe jest to, że te rodzaje drewna nawet pozbawione olejowej impregnacji nie niszczeją. Jednak naniesienie takiej ochrony zabezpieczy je przed możliwością zmiany koloru po latach. Słabą stroną tych desek jest ich bardzo ograniczony wybór na naszym rynku – oczywiście z uwagi na skrajnie absurdalnie wysoką cenę.

Co zatem wybrać, jeżeli zależy nam na porządnym tarasie, ale nie chcemy aby ten zakup zrujnował nam budżet? – zapytaliśmy o to Pana Piotra z tartaku Drewnomark z Rzeczyc koło Gliwic.

– Najlepiej sprawdzą się modrzew oraz dąb. W ich przypadku zabezpieczenie olejem jest koniecznością –  pozwoli to dłużej cieszyć się z ich pięknego wyglądu i uchroni przed zniszczeniami. Zwłaszcza, jeżeli nasz taras nie jest zadaszony.

Deski tarasowe – efekty wizualne

Bardzo często decydujące znaczenie w wyborze odpowiedniego drewna ma również jego wygląd, kolor, dopasowanie do elewacji, do wnętrza domu lub po prostu do naszych upodobań. Pamiętajmy jednak aby nie pomijać tak ważnej kwestii jak trwałość tego materiału, gdyż nieustannie narażony na oddziaływanie czynników zewnętrznych może wygenerować nam koszty wcześniej niż byśmy tego chcieli.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.