Dbaj o swój komin!
3 min readKominek to marzenie wielu osób i nieodłączny element wielu salonów. Nic dziwnego zatem, że staje się on obiektem, który posiadają wszystkie stylowe projekty domów. Kominek to jednak nie tylko przyjemność i przytulna atmosfera w domu, ale i obowiązki. Czyszczenie komina i regularne dbanie o niego to bardzo istotna ze względów bezpieczeństwa kwestia.
Do czyszczenia, gotowi, start
Utrzymywanie komina w dobrej kondycji to obowiązek. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że działa sprawnie. Systematyczne doglądanie i czyszczenie komina uniemożliwia mu stanie się zagrożeniem pożarowym. Każdy posiadacz kominka w swoim domu powinien zatem sprawdzić swój komin na początku każdego sezonu grzewczego. Czyszczenie komina jest zadaniem niechlujnym, ale należy regularnie usuwać kreozot i sadzę, które mogą zapłonąć lub zasłonić powietrze przepływające przez komin. Ograniczony przepływ powietrza może z kolei spowodować, że płomień w kominku będzie słabnąć, a ostatecznie spowoduje wysadzenie sadzy i popiołu do wnętrza domu. Oczywiście do czyszczenia komina warto zatrudnić kominiarza, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samodzielnie. Oczywiście zadania takiego można podjąć się tylko wtedy, gdy istnieją warunki do bezpiecznej pracy na dachu i sprawnego oraz wygodnego dotarcia do szczytu komina. Do czyszczenia komina będziesz potrzebować specjalnej szczotki stalowej, linę długości przewodu spalinowego i komina, napełnionego wodą plastikowego kubełka, który posłuży jako odważnik dla szczotki oraz odkurzacza o dużej wytrzymałości.
Technika czyszczenia
Zanim rozpoczniesz czyszczenie komina, przygotuj do tego wnętrze swojego pokoju, w którym stoi kominek. Wydzielający się z kominka podczas jego czyszczenia brud może nieodwracalnie zabrudzić wykładzinę lub meble tapicerowane, dlatego też warto całe ujście komina oraz jego najbliższe sąsiedztwo okryć materiałem, takim jak prześcieradło czy stary koc. Osoba czyszcząca komin powinna natomiast zaopatrzyć się w maskę przeciwpyłową, rękawice i okulary ochronne, aby chronić się przed kurzem, popiołem i sadzą. Ostrożnie wejdź na dach, a jeśli komin ma nasadkę lub zapłonnik iskrowy przymocowany na swoim szczycie – usuń go. Przyczep wodny pojemnik do dolnego końca szczotki kominowej i długą linę do jej górnego końca. Opuść ciężar i szczotkuj komina aż do samego dołu, a następnie pociągnij ją do góry. Przeprowadź szczotkę w ten sposób kilka razy, aż zauważysz, że komin robi się stosunkowo wolny od sadzy.
Regularna kontrola
Pamiętaj o sprawdzeniu komina przed każdym sezonem grzewczym. Zaświeć w tym celu latarką do wnętrza komina i poszukaj wszelkich przeszkód, takich jak liście lub gniazda ptaków. Sprawdź także, czy sadza nie nagromadziła się w międzyczasie. Palenie bardzo żywicznych drzew, takich jak sosna, spowoduje powstanie łatwopalnego kreozotu (materiału przypominającego ziemię) osadzającego się na wewnętrznych ściankach komina. Poszukaj również brakujących lub pękniętych kafli. Z zewnątrz komina lub na dachu poszukaj kruszącej się zaprawy, luźnych lub brakujących cegieł, lub takich które odsunęły się od dachu i komina. Niektóre pęknięcia są nieszkodliwe, ale inne mogą wymagać naprawy, aby zapobiec zagrożeniu pożarowemu.
bardzo ważna kwestia, o której niektórzy zapominają