24 lutego 2024

Czym jest spawanie zrobotyzowane i jakie ma zastosowanie?

2 min read
roboty spawalnicze

Spawanie to jeden z często prowadzonych procesów w przemyśle. Obecne coraz częściej jest on również automatyzowany, do czego służą specjalne roboty spawalnicze. Czym jest spawanie zrobotyzowane? Jakie ma ono zastosowanie? Jak można wdrożyć taką technologię we własnym zakładzie?

Co to jest spawanie zrobotyzowane?

Pojęcie jak spawanie zrobotyzowane odnosi się do czynności automatyzacji spawania, która wykonywana jest wtedy nie ręcznie przez operatora, ale przez specjalnego robota spawalniczego.

Roboty spawalnicze są urządzeniami pod wieloma względami lepszymi od człowieka prowadzącego proces spawania. To powoduje, że w wielu firmach pojawiają się plany zainwestowania w technologię automatycznego spawania z użyciem robotów.

Zautomatyzowane spawanie – jakie ma zalety?

Zastosowanie robotów spawalniczych pozwala na uzyskanie wielu korzyści w każdym zakładzie pracy, w którym tego typu sprzęt został zastosowany.

Automatyzacja, która obecnie jest prowadzona bardzo często w różnych obszarach przemysłu, również w dziedzinie spawania jest w stanie zapewnić wiele korzyści. To właśnie powoduje, że spawanie zrobotyzowane zyskuje na popularności i specjalistyczne maszyny do wykonania tego typu procesów spotykane są coraz częściej.

Główne korzyści spawania zrobotyzowanego:

  • przyspieszenie prowadzenia prac

  • zwiększenie wydajności produkcji

  • redukcja błędów podczas spawania

  • większa precyzja prac spawalniczych

  • mniejsze niebezpieczeństwo dla pracowników

Spawanie zrobotyzowane – zastosowanie

Prowadzenie prac spawalniczych ma bardzo szerokie zastosowanie. Spawanie wykorzystywane jest podczas tworzenia konstrukcji metalowych, w branży budowlanej, automotive oraz w wielu innych.

Dużym atutem, jaki ma spawanie zrobotyzowane, jest możliwość prowadzenia prac także w miejscach trudnodostępnych, gdzie spawacz miałby trudności z wykonaniem tych samych czynności ręcznie.

Zatem spawanie zrobotyzowane używane jest obecnie w różnych branżach, w szczególności w tych obszarach, gdzie prowadzone są prace wielkoseryjne, powtarzalne.

Jak zacząć spawanie zrobotyzowane?

Aby rozpocząć prace spawalnicze na bazie robotów dedykowanych do tego celu, konieczne jest ich wcześniejsze zakupienie, montaż i wdrożenie, co wymaga także właściwego zaprogramowania. Wtedy robot będzie mógł wykonywać prace dokładnie według programu.

Z dostępnymi wariantami robotów spawalniczych używanych w pracach można zapoznać się na stronach ich producentów oraz firm, które zajmują się dostarczaniem sprzętu potrzebnego do prac spawalniczych.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.