15 kwietnia 2024

Czym jest poziomica laserowa i jak jej używać?

2 min read
Jak posługiwać się poziomicą laserową

Określenie pionu lub poziomu jest niezbędne do wielu prac remontowych i wykończeniowych. Bez tego nie jesteśmy w stanie równo położyć płytek ceramicznych, powiesić półek albo obrazów lub położyć podłogi. Choć korzystanie z poziomicy wodnej nie jest trudne, to jednak przy większych obiektach używanie jej przestaje być wygodne.

Kto z nas nie pamięta rysowaniem po ścianie ołówkiem, by wyznaczyć idealny poziom dla obrazu? Albo oklejania ściany taśmą malarską, by wyznaczyć granicę pomiędzy różnymi kolorami farby?

Dzięki poziomicy laserowej te wszystkie zabiegi mogą odejść w niepamięć. Nawet osoba stosunkowo rzadko majsterkująca w domu powinna być zadowolona z zakupu niezbyt drogiego modelu. Oferta na rynku jest jednak ogromna, jak się połapać?

Jaki model poziomicy laserowej wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje poziomic laserowych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • poziomica jednowiązkowa – emituje tylko jedną linię, często jednak jej zasięg jest znaczny. Dodatkowo bywa wyposażona w dalmierz, co pozwala jednocześnie mierzyć odległość. To najprostszy i często najtańszy model poziomicy, który na pewno przyda się w wyposażeniu majsterkowicza,
  • poziomica krzyżowa – emituje jednocześnie linię pionową i poziomą, część pozwala także na emitowanie kilku linii równoległych lub skośnych. Dzięki temu taki model idealnie sprawdza się przy pracach wykończeniowych,
  • poziomica z kompensatorem magnetycznym – modele te nazywane są także “samopoziomującymi”. Dzięki kompensatorowi są w stanie poinformować o tym, że urządzenie nie stoi równo i należy je poprawić, ułatwia także jego poziomowanie,
  • laser płaszczyznowy – pozwala z jednego miejsca wytyczyć linie w całym pomieszczeniu, stosowany przede wszystkim przez profesjonalistów, choć gorąco polecamy go także osobom, które chcą idealnie wykończyć wnętrze.

Istotny jest także sposób zasilania – najprostsze modele pracują na popularnych bateriach – paluszkach. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w akumulatory, które gwarantują dłuższy czas pracy.

Jeśli chodzi o producentów, warto wymienić wśród godnych polecenia produkty od Boscha, Geo Fennel, Leica albo DeWalt. Szeroki wybór poziomic laserowych znajdziesz w sklepie narzedzia.pl.

Jak używać poziomicy laserowej?

Poziomica sprawdzi się w każdej sytuacji, gdzie wcześniej użylibyśmy poziomicy wodnej: do montażu mebli, układania kafli lub paneli podłogowych, wieszaniu obrazów, wyrównaniu półki na książki itp. Aby ją uruchomić należy ułożyć poziomicę na płaskiej powierzchni – producenci zalecają do tego specjalny statyw lub uchwyty, choć w przypadku najprostszych poziomic użytkownicy radzą sobie często w sposób chałupniczy.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.