Czym jest geomembrana i jakie ma przeznaczenie?
2 min read
Geomembrana jest praktycznym materiałem wykorzystywanym obecnie w różnych obszarach przemysłu oraz w gospodarstwie domowym. Czym ona dokładnie jest? Wyjaśniamy, jakie są jej właściwości i przeznaczenie!
Geomembrana – co to jest?
Geomembrana – https://www.ekomax.pl/oferta/geomembrana-pehd/ wykonana jest z elastycznych materiałów polimerowych. Służy ona do stworzenia wodoszczelnej i nieprzepuszczalnej warstwy po umieszczeniu na glebie lub innych powierzchniach. Podstawowym celem geomembrany jest kontrolowanie przepływu cieczy lub zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń w różnych projektach inżynieryjnych i środowiskowych.
Materiał te charakteryzują się między innymi wysoką odpornością na wilgoć i wodę, ale również na substancje chemiczne, również w wysokich stężeniach, na promieniowanie UV oraz na rozciąganie. Są jednocześnie na tyle elastyczne, że mogą być one optymalnie dopasowane do konkretnego podłoża albo konstrukcji.
Jakie cechy ma geomembrana?
Do głównych cech materiału takiego jak geomembrana zaliczane są:
Nieprzepuszczalność
Geomembrany mają niską przepuszczalność, co oznacza, że działają jako bariera zapobiegająca przepływowi płynów lub gazów. Ze względu na takie właściwości membrany te są stosowane w miejscach wymagających powstrzymywania wody, takich jak zbiorniki, stawy, kanały i oczyszczalnie ścieków. Zapobiegają przesiąkaniu i wyciekom, umożliwiając efektywne zarządzanie płynami.
Ochrona środowiska
Jednym z głównych zadań geomembran jest ochrona środowiska poprzez zapobieganie migracji zanieczyszczeń. Są one powszechnie stosowane w celu izolacji materiałów odpadowych, ponieważ zapobiega ich interakcji z otaczającą glebą i wodami gruntowymi.
Paroizolacja
Również geomembrana funkcjonować może jako paroizolacja, zapobiegając migracji gazów lub oparów przez glebę. W tym celu stosuje się ją w miejscach takich jak podziemne zbiorniki, na przykład na stacjach paliw, na placach przeładunkowych, a także na składowiskach odpadów niebezpiecznych.
Kontrola erozji
Geomembrany mogą być stosowane do ochrony gleby przed erozją, zapewniając ochronę przed wodą. W tym właśnie celu są one stosowane w kanałach, na brzegach rzek i konstrukcjach przeznaczonych do ochrony wybrzeża.
Górnictwo
W górnictwie geomembrany są stosowane w miejscach przygotowywania oraz rekultywacji hałd, w miejscach składowania odpadów i konstrukcjach, które pozwalają na przechowywanie odpadów kopalnianych, aby zapobiec przesiąkaniu i potencjalnemu zanieczyszczeniu środowiska. Jako że geomembrana jest dostępna w różnych wariantach, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni dobór pod względem jej parametrów.