28 maja 2024

Czy warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

2 min read
ekogroszek palenisko

ekogroszek paleniskoOgrzewanie naszego domu jest niezwykle ważne, dlatego decydujące znaczenie ma jego rodzaj. Kupowanie ekologicznego pieca jest jedną z kuszących opcji przy podejmowaniu decyzji o ogrzewaniu naszego domu.

Jednak trzeba się zorientować, czy to rozwiązanie opłaca się w dłuższej perspektywie i warto w nie zainwestować. Należy wiedzieć, że ekogroszek to paliwo stałe, produkowane na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Stanowi on rodzaj odsiarczonego wysokokalorycznego paliwa grzewczego, które chętnie wybierane jest przez użytkowników kotłów. Ten rodzaj opału spełnia wszystkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i popiołu.

Największymi wadami w przypadku tego sposobu ogrzewania są koszty początkowe całej inwestycji. Chociaż faktyczna eksploatacja i ogrzewanie tym rodzajem paliwa jest dość ekonomiczne, zakup niezbędnego pieca nie jest najtańszy. Jego koszt jest dość duży, a kolejnym problemem może być awaria sprzętu. W porównaniu do zwykłego pieca węglowego kocioł ekologiczny ma wiele mechanizmów, które często ulegają awarii. Ogrzewanie ekogroszkiem jest przede wszystkim wygodne. W przypadku tego typu ogrzewania nie musimy się martwić o odpowiednią temperaturę w naszym domu. Po odpowiedniej regulacji kotła cały proces ogrzewania odbywa się automatycznie i nie musimy się już o nic martwić. Nie bez znaczenia jest również to, że jest to ogrzewanie o wiele bardziej korzystne dla środowiska, ponieważ ekogroszek nie emituje tak dużo zanieczyszczeń jak węgiel. Miejsce, w którym znajduje się kocioł, nie może być przypadkowe. Pomieszczenie kotłowni powinno być odpowiedniej wielkości, aby piec mógł z łatwością się do niego dopasować. Idealnie byłoby, gdyby kotłownia znajdowała się w piwnicy lub na parterze, jej wysokość przekraczała 2 metry, a całość była dobrze wentylowana.

Tego typu opał warto kupować latem, głównie ze względu na jego znacznie niższą cenę. Możemy kupować także ekogroszek workowany. Warto wiedzieć, że to paliwo zapewnia komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych opalanych za jego pomocą rozwija się dynamicznie od kilku lat. Ale wysoka wydajność pieca, zależy zawsze od jakości i rodzaju węgla, który palimy.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.